<p>Sonda kosmiczna Voyager 1 odkryła końcową falę uderzeniową wiatru słonecznego. "To jest wielkie odkrycie. Można powiedzieć - odnaleziono spory kawałek świętego Graala dla badaczy heliosfery" - uważa dr Bzowski. "Oto mamy namacalny dowód, ze fala taka, teoretycznie przewidywana od dawna, lecz dotąd nie zaobserwowana, naprawdę istnieje. Teraz czekamy na kolejny krok: zbadanie całego heliosferycznego interfejsu i właśnie do tego celu m.in. ma służyć IBEX, nowy projekt NASA" - mówi.</p>
Celem projektu IBEX jest uzyskanie odpowiedzi na cztery pytania. 1. Jaka jest siła i struktura końcowej fali uderzeniowej wiatru słonecznego. 2. Jaki jest mechanizm rozpędzania protonów na tej fali. 3. Jakie są globalne własności przepływu wiatru słonecznego w obszarze poza jego końcową falą uderzeniową i w ogonie heliosfery. 4. W jaki sposób gaz międzygwiazdowy oddziałuje z heliosferą w obszarze poza heliopauzą.
W projekcie IBEX bierze udział Centrum Badań Kosmicznych PAN. Został on powołany w celu zbadania za pomocą satelity oddziaływania między wiatrem słonecznym, a ośrodkiem międzygwiazdowym, znajdującym się przed Słońcem na jego drodze w Galaktyce.
"Satelita IBEX powinien wystartować w 2008 roku. Będziemy uczestniczyć w badaniach kluczowych problemów heliosfery" - informuje dr Bzowski, koordynator polskiej części projektu i członek Zespołu Naukowego IBEX.
PAP - Nauka w Polsce, Andrzej Markert
1 czerwca 2005
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.