Polski astronauta ćwiczy na "antygrawitacyjnej bieżni" podczas rehabilitacji w Kolonii

PAP/Marian Zubrzycki 02.07.2025
PAP/Marian Zubrzycki 02.07.2025

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zamieściła w piątek w portalu X zdjęcie Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego ćwiczącego w siłowni w Kolonii. Astronauta korzysta m.in. z „antygrawitacyjnej” bieżni.

„I wracamy na siłownię!” – napisano w poście ESA. Wytłumaczono, że polski astronauta korzysta z bieżni „antygrawitacyjnej” - w ramach, jak opisano, programu regeneracyjnego mającego na celu przystosowanie się do ziemskiej grawitacji.

„Urządzenie symuluje stan nieważkości, wykorzystując ciśnienie powietrza w celu zmniejszenia masy ciała, co powoduje mniejsze obciążenie stawów i mięśni” – poinformowała agencja.

Po powrocie z orbity Uznański-Wiśniewski trafił w środę do Kolonii, gdzie mieści się siedziba Europejskie Centrum Astronautów ESA. Tam, w ośrodku Niemieckiego Centrum Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (DLR) „Envihab”, przechodzi rehabilitację, a zespół medycyny kosmicznej ESA monitoruje jego stan zdrowia i kondycję.

We wtorek członkowie misji Ax-4 – Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, Amerykanka Peggy Whitson, Węgier Tibor Kapu oraz indyjski pilot Shubhanshu Shukla – wrócili na Ziemię po pobycie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Kapsuła Dragon Grace, którą przylecieli, wodowała w Pacyfiku w pobliżu San Diego w Kalifornii (USA). Załoga Ax-4 spędziła na stacji 18 dni, a w kosmosie w sumie 20 dni (łącznie z podróżą na i z ISS).

Do Polski Uznański-Wiśniewski ma przyjechać w połowie przyszłego tygodnia. Jak zapowiedział po przylocie do Europy, w kraju spędzi ok. tygodnia, a później poleci do Stanów Zjednoczonych. (PAP)

abu/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Misja IGNIS/ Jednostka LeopardISS wciąż przetwarza dane na orbicie

  • 17.07.2025. Koordynatorka projektu, prof. Ewa Szuszkiewicz (P) i prof. Franco Ferrari (L) z Instytutu Fizyki US prezentują przykładowe pudełko z drożdżami podczas konferencji prasowej dotyczącej podsumowania projektu pn. Yeast Tardigrade Gene, 17 bm. na Uniwersytecie Szczecińskim w Szczecinie. Eksperyment Yeast Tardigrade Gene, pełna nazwa: „Zanim polecimy na Marsa: Czy niesporczaki mogą pomóc w ochronie innych organizmów w przestrzeni kosmicznej?”, realizowany jest przez konsorcjum trzech uczelni: Uniwersytet Szczeciński (koordynator projektu), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Śląski w Katowicach. Jest to jeden z eksperymentów pierwszej polskiej misji naukowo-technologicznej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Pieczę nad eksperymentem Yeast TardigradeGene podczas całej misji sprawował dr Sławosz Uznański-Wiśniewski. (sko) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Drożdże wróciły z kosmosu; eksperyment ma pozwolić podbić Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera