Proces usuwania azbestu w Warszawie jest powolny i niewystarczający - oceniają przedstawiciele Urzędu Miasta. Rozpoczęli oni akcję informacyjną m.in. na temat możliwości uzyskania dotacji na bezpieczne pozbycie się tego szkodliwego dla zdrowia materiału z budynków.
W ministerstwie środowiska odbyło się we wtorek seminarium \"Techniczne, zdrowotne i prawne aspekty użytkowania wyrobów zawierających azbest\". Przedstawiciele Urzędu Miasta http://www.um.warszawa.pl/ informowali o możliwości uzyskania dotacji na usuwanie azbestu z budynków, a także o sposobach postępowania z tym materiałem i oceny pilności jego usunięcia. Akcja skierowana jest do właścicieli prywatnych budynków, a także wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni, zarządców budynków.
\"Wszyscy powinni wiedzieć, że należy ocenić budynek pod kątem wykorzystania w nim azbestu. Od 2003 r. prowadzimy program dotowania utylizacji azbestu. Dotacje pochodzą z gminnego i powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska. Dofinansowujemy przedsięwzięcia takie jak demontaż, transport i utylizacja azbestu\" - mówi dyrektor Biura Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Agnieszka Bolesta. Kwota dofinansowania zależy od kosztów całego przedsięwzięcia.
\"Jeśli to jest na przykład dom jednorodzinny i wymieniany jest dach z eternitu, to koszty sięgają kilku tysięcy zł. Jeśli w dużym wielorodzinnym budynku wymieniana jest elewacja, kwota dochodzi do kilkuset tysięcy złotych\" - wyjaśnia Bolesta.
Od 1945 r. do Polski sprowadzono ponad 2 mln ton azbestu. Do 2032 r. azbest ma być w całości usunięty z terytorium naszego kraju - zakłada to rządowy program przyjęty w 2002 r. Zgodnie z decyzją polskiego Sejmu http://www.sejm.gov.pl/ od 1 stycznia br. nie można stosować, produkować ani importować wyrobów z azbestem.
Azbest może powodować nowotwory, głównie: raka płuc i międzybłoniaka opłucnej oraz pylicę płuc. Największe ryzyko wystąpienia tych chorób istniało wśród osób pracujących przy jego produkcji.
Jak mówi Iwona Dobrzelecka z Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego http://www.imp.sosnowiec.pl/ w Sosnowcu, ryzyko zachorowania na takie choroby jest niewielkie w przypadku osób, które mieszkają w budynkach pokrytych płytami azbestowymi. Nie ma też udowodnionego szkodliwego działania azbestu przez wchłanianie drogą pokarmową.
\"Azbest, sprowadzany m.in. z byłego ZSRR, był stosowany w Polsce po II wojnie światowej w bardzo szerokim zakresie, głównie w budownictwie. Jest odporny na warunki atmosferyczne, na działanie ognia. Jest twardy, świetnie łączy się wyrobami cementowymi, może być kształtowany w różnej formie\" - tłumaczy kierownik zakładu ochrony środowiska Instytutu Techniki Budowlanej http://www.itb.pl/ w Warszawie Halina Prejzner.
Materiał ten jest obecny np. w pokryciach dachowych i elewacjach wielu budynków, rurach wykorzystywanych do transportu wody, w przewodach kominowych.
PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Rumowska
18 maja 2005
we
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.