Samica zawsze decyduje

Samice łososia mogą kontrolować wybór partnera mimo, iż do
zapłodnienia dochodzi poza ich organizmem.

Rozmnażanie łososi polega na wydzielenie do wody cieczy wraz ikrą, a następnie zapłodnieniu jej przez samca. Ponieważ zapłodnienie odbywa się poza organizmem samicy, nie do końca jasne było, czy wybór partnera jest u łososi świadomy, czy przypadkowy.

Nowozelandzcy naukowcy odkryli, że w otoczeniu wydzielanego przez samicę płynu plemniki mogą "podróżować" z różną prędkością. Badania wykazały, że te same plemniki w wydzielinie niektórych samic poruszały się 4 razy szybciej niż w innych. W przypadku łososi o zapłodnieniu decyduje zatem nie tyle ilość plemników, co szybkość z jaką docierają do jajeczka.

Zdaniem naukowców, samice "przyspieszają" w ten sposób plemniki wybranych osobników męskich, faworyzując samców o odmiennym genotypie oraz zgodnym systemie odpornościowym. Dzięki temu potomstwo może być zdrowsze. PPI/PMW

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera