Samice łososia mogą kontrolować wybór partnera mimo, iż do
zapłodnienia dochodzi poza ich organizmem.
Nowozelandzcy naukowcy odkryli, że w otoczeniu wydzielanego przez samicę płynu plemniki mogą "podróżować" z różną prędkością. Badania wykazały, że te same plemniki w wydzielinie niektórych samic poruszały się 4 razy szybciej niż w innych. W przypadku łososi o zapłodnieniu decyduje zatem nie tyle ilość plemników, co szybkość z jaką docierają do jajeczka.
Zdaniem naukowców, samice "przyspieszają" w ten sposób plemniki wybranych osobników męskich, faworyzując samców o odmiennym genotypie oraz zgodnym systemie odpornościowym. Dzięki temu potomstwo może być zdrowsze. PPI/PMW
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.