Przystąpienie do Obszar Zielonych Płuc Polski znajduje się w północno-wschodniej części Polski i wynosi ponad 60 tys. km kw. (prawie 20 proc. powierzchni kraju). Obejmuje tereny województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego oraz część województw kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i pomorskiego. Na obszarze tym są rejony o cennych walorach kulturowych i przyrodniczych, m.in. Puszcza Białowieska i Bagna Biebrzańskie.
Do porozumienia w sprawie współdziałania na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz promocji obszaru Zielone Płuca Polski z zachowaniem jego różnorodności biologicznej i tożsamości kulturowej, zwanego Porozumieniem Zielone Płuca Polski, przystąpiły w środę: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej http://www.nfosigw.gov.pl/, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Białymstoku http://www.wfosigw.bialystok.pl/ i Toruniu http://www.wfosigw.torun.pl/, Fundacja Ekofundusz http://www.ekofundusz.org.pl/ i Bank Ochrony Środowiska http://www.bosbank.pl/
Ideą Zielonych Płuc Polski jest przede wszystkim artykułowanie potrzeby zrównoważonego rozwoju na tym obszarze. \"Respektując wymogi środowiska, trzeba jednak respektować również potrzeby ludzi zamieszkałych na tym obszarze, popierać rozwój gospodarczy z jednoczesnym rozwojem ekologicznym i społecznym\" - podkreśla Krzyżewski.
Porozumienie jest kontynuacją wcześniejszych umów dotyczących obszaru Zielonych Płuc Polski, które podpisano kolejno 13 maja 1988 r. w Białowieży, 21 grudnia 1990 r. w Olsztynie i 26 listopada 2001 r. w Łańsku (woj. warmińsko-mazurskie). W grudniu 2004 r. do porozumienia przystąpiły województwa: podlaskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie oraz Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska http://www.nfos.org.pl/
\"Obszar Zielonych Płuc Polski, z racji swych walorów i położenia w pobliżu granic Polski z Rosją, Litwą i Białorusią, może stać się wzorcową strefą bezpieczeństwa ekologicznego i obszarem przyjaznej współpracy regionalnej w Europie, mającej na uwadze zrównoważony rozwój obszaru północno-wschodniej Polski\" - czytamy w porozumieniu.
Sygnatariusze podkreślają, że porozumienie ma otwarty charakter i liczą na przystępowanie do niego kolejnych organizacji.
PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch
31 marca 2005
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.