Polski spektrofotometr planetarny tropi metan na Marsie

Potwierdzają się informacje o istnieniu na Marsie metanu, w jego atmosferze znaleziono też prawdopodobnie tlen cząsteczkowy. Wciąż za wcześnie jest jednak na to, by mówić o obecności tam życia dziś czy w przeszłości - uważa dr Maria Błęcka z Centrum Badań Kosmicznych PAN http://bazy.opi.org.pl/raporty/opisy/instyt/6000/i6158.htm w Warszawie. Dr Błęcka uczestniczyła w konferencji First Mars Express Science Conference w Noordwijk (Holandia), gdzie około 250 naukowców omawiało dotychczasowe wyniki europejskiej misji kosmicznej Mars Express. http://www.esa.int/SPECIALS/Mars_Express

NAUKOWCY GŁOSUJĄ ZA ŻYCIEM

Trzy czwarte naukowców uczestniczących w konferencji w Noordwijk uznało, że kiedyś, w przeszłości na Marsie mogło istnieć życie, a według jednej czwartej - można by się go tam doszukać nawet obecnie.

\"Niewykluczone, że kiedyś, gdy na Marsie było cieplej, mogło być tam życie. Jest jednak za wcześnie, aby o tym mówić z pewnością\" - zastrzega dr Maria Błęcka. Jak dodaje, wciąż trwa intensywne poszukiwanie ciekłej wody na Czerwonej Planecie.

\"Wspaniałe zdjęcia z kamery o bardzo dobrej rozdzielczości, znajdującej się także na orbiterze Mars Express, sugerują, że woda musiała płynąć, a być może i teraz jest pod powierzchnią zmarzniętego gruntu... Badania pod tym kątem trwają\".

\"Być może PFS pomoże w znalezieniu lub potwierdzeniu istnienia na powierzchni Marsa minerałów, które mogą świadczyć o obecności tam wody w przeszłości. W związku z tym największym zainteresowaniem naukowców cieszą się węglany. Tych jednak - jak na razie - nie znaleziono. Znaleziony już wcześniej na pewnych obszarach Marsa hematyt może jednak świadczyć o obecności wody w przeszłości\" - wyjaśnia dr Błęcka.

POLSKI PRZYRZĄD SZUKA METANU

Instrumenty sondy Mars Express zaprojektowano i zbudowano w różnych krajach należących do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) http://www.esa.int/esaCP/index.html lub z nią współpracujących.

W Polsce, w Centrum Badań Kosmicznych PAN, skonstruowano Planetarny Spektrofotometr Fouriera (PFS). PFS obserwuje różne rejony Marsa. Na podstawie wyników jego badań można określić skład fizykochemiczny atmosfery i powierzchni Marsa w różnych miejscach.

Dr Błęcka zaangażowana jest w opracowywanie wyników dostarczonych przez spektrofotometr. \"Coraz wyraźniej wydaje się, że w atmosferze Marsa rzeczywiście +widać+ metan\", choć ciągle trudno mówić o tym z pewnością - mówi dr Błęcka. Pierwsze poszlaki związane z istnieniem tego gazu pojawiły się około roku temu.

\"Potwierdzono też obecność pary wodnej w atmosferze Marsa. Prawdopodobnie można też mówić o emisji molekularnego tlenu\" - dodaje dr Błęcka.

PAP - Nauka w Polsce, Anna Zdolińska

7 marca 2005

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera