Prof. Wolszczan: wspaniałe perspektywy przed łowcami planet

Odkrywanie planet o coraz mniejszych masach, takich jak masa Ziemi, a potem bezpośrednia ich obserwacja i w końcu, być może, odkrycie życia poza Ziemią... Takie perspektywy w najbliższej przyszłości czekają odkrywców planet leżących poza Układem Słonecznym - mówi astronom Aleksander Wolszczan.

INNYCH PLANET TAM JUŻ RACZEJ NIE MA

Polscy astronomowie, prof. Aleksander Wolszczan i dr Maciej Konacki, obaj pracujący w USA, odkryli niedawno najmniejszą ze znanych dotąd planet spoza Układu Słonecznego. Krąży ona w tym samym układzie, w którym znajdują się pierwsze trzy z pozasłonecznych planet odkrytych wcześniej przez Wolszczana.

Prof. Wolszczan nie spodziewa się już odkrycia innych planet w tym układzie. \"+Normalnych+ planet już tam prawie na pewno nie ma, tak wynika z analizy 14 lat danych obserwacyjnych\" - zaznacza.

DRUGI UKŁAD SŁONECZNY

Pierwszą swoją planetę Aleksander Wolszczan odkrył w 1992 r. Potem, pracując na radioteleskopie w Arecibo w Puerto Rico, dodał do niej dwie kolejne. Niedawno poinformował świat o odkryciu czwartej planety.

Wszystkie cztery planety są skaliste i krążą wokół swojej gwiazdy - pulsara. Okazuje się, że ten odległy układ planetarny w zdumiewający sposób przypomina nasz rodzimy Układ Słoneczny.

\"Orbity pierwszych trzech planet w Układzie Słonecznym, zmniejszone dwukrotnie, prawie idealnie pokrywają się z orbitami planet wokół pulsara\" - wyjaśnia Wolszczan. \"Najnowsza planeta (czy może planetoida) znajduje się tam, gdzie w naszym układzie byłby Jowisz. Jest to naprawdę zdumiewające\" - zaznacza.

Masa nowej, czwartej planety wynosi w przybliżeniu tyle, ile jedna piąta masy Plutona, naszej najmniejszej planety. Może też ona, podobnie jak Pluton, zajmować w swoim układzie planetarnym skrajną pozycję.

PLANETARNE ZAKŁÓCENIA

Jak tłumaczy astronom, najnowszego odkrycia udało się dokonać za pomocą metody stosowanej już wcześniej, tzw. chronometrażu impulsów pulsara.

Za jej pomocą mierzono czas dotarcia impulsów radiowych z gwiazdy. Dokładna analiza pozwoliła stwierdzić, że sygnały nie docierają do nas idealnie okresowo. Przyczyną tych zakłóceń są planety.

O swoim odkryciu astronomowie szczegółowo opowiedzą w piątek w Aspen w Kolorado, na zakończenie spotkania astronomicznego poświęconego astrofizyce.

PAP - Nauka w Polsce, Krzysztof Łapiński

10 lutego 2005

reo

WCZEŚNIEJ NA TEN TEMAT:

\"Polscy astronomowie odkryli planetę spoza Układu Słonecznego\" http://www.naukawpolsce.pap.pl/cgi-bin/index.pl?id_depeszy=PAP20050208W04253&polecenie=info&k=0 (NWP 8-02-2005)

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera