Owady "wstrzymują oddech", by uniknąć zatrucia tlenem

W pewnych sytuacjach układ oddechowy owadów może ograniczać pobór tlenu, nie dopuszczając do zatrucia ich organizmów tym pierwiastkiem.

Organizmy większości zwierząt posiadają białka (np. hemoglobinę), które pozwalają na kontrolowanie ilości tlenu dostającego się do tkanek.

Owady takiego białka nie mają, a ich tkanki pobierają tlen bezpośrednio z powietrzem poprzez sieć rurek (tchawek).

Naukowcy zauważyli, że od czasu do czasu niektóre owady, np. mrówki i motyle, zamykają przetchlinki i \"wstrzymują oddech\" na całe godziny, a nawet dni (otwierając się w tym czasie sporadycznie jedynie na kilka minut). Powstrzymuje to pobór tlenu i pozbywanie się z tkanek dwutlenku węgla. ZAN

* * *

Pełny tekst artykułu został opublikowany na stronach Serwisu Naukowego PAP http://nauka.pap.net.pl

8 lutego 2005

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera