Północne Mazury i Suwalszczyznę przecina aktywny uskok tektoniczny

Na granicy Polski i obwodu kaliningradzkiego znajduje się uskok tektoniczny, o którego istnieniu nikt wcześniej nie miał pojęcia - pisze piątkowa Gazeta Wyborcza http://serwisy.gazeta.pl/nauka powołując się na badania naukowców z Instytutu Geofizyki PAN http://www.igf.edu.pl/ (IGF PAN).

Istnienie uskoku może zaś oznaczać, że północno-wschodnia część kraju jest terenem aktywnym sejsmicznie.

NA STYKU DWÓCH PLATFORM

Według naukowców, naprężenia w skałach na tym właśnie uskoku mogły być przyczyną silnych wstrząsów, które nawiedziły we wrześniu bieżącego roku północną Polskę.

Na razie informacje na temat uskoku są skąpe. Prawdopodobny jego kierunek odtworzono na podstawie danych zebranych przez przeszło 30 stacji sejsmicznych w Europie, w tym sześciu w Polsce.

Dane te zostały przetworzone przez kilka zagranicznych ośrodków badawczych, jak również potwierdzone w IGF PAN.

Z analizy fal sejsmicznych wynika, że od Kaliningradu w kierunku Suwałk przebiega linia stykania się platform, na które podzielona jest litosfera w obrębie płyty euroazjatyckiej.

Wzajemne oddziaływanie platform powoduje w skale naprężenia, które potem rozładowują się w postaci wstrząsów.

Nie należy się jednak obawiać, że zjawiska te będą występowały coraz częściej, lub że wstrząsy będą silniejsze.

\"Po takim zdarzeniu mogą się jeszcze pojawić wstrząsy wtórne, lecz te drgania powinny być już dużo słabsze. Dwa fragmenty skorupy ziemskiej muszą się bowiem ponownie dopasować do siebie. Kiedy wszystko się ułoży, znów na dłużej zapanuje spokój\" - zapewnia w \"GW\" dr Paweł Wiejacz z IGF PAN.

PAP - Nauka w Polsce, Urszula Jabłońska

10 grudnia 2004

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: setki gatunków płazów znajdą się poza tolerowanym przez nie zakresem temperatur

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera