Sympozjum Kardio-Torakochirurgiczne we Wrocławiu

W setną rocznicę pierwszej na świecie operacji klatki piersiowej we Wrocławiu zorganizowano Międzynarodowe Sympozjum Kardio-Torakochirurgiczne. 4 listopada 1904 roku, we wrocławskiej Klinice Chirurgicznej, światowej sławy chirurg Jan Mikulicz-Radecki jako pierwszy otworzył klatkę piersiową pacjenta.

KOLEBKA TORAKOCHIRURGII

Przed 1904 rokiem próby otwarcia klatki piersiowej kończyły się śmiercią pacjenta. Ze względu na dużą różnicę ciśnień między wnętrzem organizmu a otoczeniem, następowało zapadnięcie się płuca.

W XIX wieku panowała opinia, że lekarz, który tknie klatkę piersiową, straci szacunek kolegów. Dopiero asystent Mikulicza-Radeckiego, Ferdynand Sauerbruch, skonstruował komorę podciśnieniową, która pozwoliła na bezpieczne operowanie.

\"Wrocław jest kolebką torakochirurgii. To się zaczęło tu, w tym budynku, gdzie mamy sympozjum, i właśnie tu przeprowadzono pierwszą operację. Droga, na końcu której są przeszczepy serca i płuc, zaczęła się we Wrocławiu\" - zwraca uwagę prezes Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów http://www.kardiochirurgia.pl prof. Jerzy Kołodziej.

CIĘCIE NA NOWOTWORY PŁUC

Współczesna torakochirurgia skupia się na leczeniu raka płuca, który stanowi u mężczyzn najczęstszą przyczynę zgonu z powodu nowotworów.

Przedmiotem zainteresowania torakochirurgii są ponadto coraz częściej występujące obrażenia klatki piersiowej, będące m.in. skutkiem wypadków komunikacyjnych czy postrzałów.

Tradycyjnie torakochirurgia ma swój udział w leczeniu swoistych i nieswoistych zapaleń oraz raka przełyku.

\"Oprócz nowotworów, główną przyczyną zgonów w przypadku urazów wielonarządowych jest niewydolność płuc. Jest duża grupa pacjentów z przewlekłą obstrukcyjną chorobą płuc. Torakochirurgia też ma tu swój udział w leczeniu. No i 15 tys. zachorowań rocznie na gruźlicę. Oczywiście leczymy ją farmakologicznie, ale część pacjentów trzeba operować\" - mówi prof. Kołodziej.

TORAKOCHIRURGIA XXI WIEKU

W opinii uczestników wrocławskiego sympozjum, przyszłością torakochirurgii są:

* miniaturyzacja - pacjenci są operowani przez coraz mniejsze otwory, nie wymagające dużych nacięć,

* oraz przeprowadzanie operacji na odległość, podczas których jeden zespół lekarzy jest np. za oceanem i za pomocą łączy telekomunikacyjnych współpracuje z lekarzami w sali operacyjnej w Polsce.

***

Cześć naukowa wrocławskiego sympozjum \"Wczoraj, dziś i jutro torakochirurgii\" odbyła się w piątek, 5 listopada. W sobotę, 6 listopada, uczestnicy spotkania pojechali do Świebodzic pod Wrocławiem, gdzie odwiedzili grób Jana Mikulicza-Radeckiego http://www.swiebodzice.pl/strony/historia_znani.htm

PAP - Nauka w Polsce, Tomasz Rut

8 listopada 2004

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: zespół stresu pourazowego związany z wyższym poziomem insuliny we krwi

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: znaczenie zawodu profilaktyka będzie z roku na rok rosnąć

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera