Historia i kultura

Polscy archeolodzy badają Tanais - starożytne miasto nad Donem

Pozostałości bramy w murach miejskich odsłonili polscy archeolodzy na terenie starożytnego miasta Tanais nad Donem koło Rostowa w Rosji.

Polska ekipa prowadzi tam od kilku lat badania w ramach Ekspedycji Dolnego Donu Instytutu Archeologii Rosyjskiej Akademii Nauk http://www.ras.ru

OŚRODEK CYWILIZACJI HELLENISTYCZNEJ

Antyczne miasto Tanais przy ujściu Donu do Morza Azowskiego, założone w III wieku p.n.e. przez kolonistów greckich, wchodziło w skład państwa Bosporańskiego na Krymie.

Był to wysunięty najdalej na północny wschód ośrodek cywilizacji hellenistycznej. Miasto zostało zniszczone połowie III wieku n.e. Później pojawili się w nim Goci, którzy przywędrowali ze Skandynawii.

\"Pracujemy w Tanais już osiem lat - a przez ostanie pięć sezonów badamy pozostałości fortyfikacji miejskich. Tanais to było miasto graniczne, wysunięty bastion cywilizacji hellenistycznej, narażone na najazdy stepowych koczowników. Stąd potężne fortyfikacje: 5-metrowej szerokości mury i 10-metrowa fosa\" - mówi dr Tomasz Scholl z Uniwersytetu Warszawskiego http://www.uw.edu.pl

MOST, CMENTARZYSKO I WEJŚCIE DO MIASTA

Największym polskim odkryciem był 10-metrowy most drewniano-kamienny nad fosą z II-I wieku p.n.e. - jeden z pięciu znanych dziś takich obiektów.

Badano także związane z miastem cmentarzysko, na którym znaleziono pochówki dzieci w amforach.

\"Znaleźliśmy wejście do miasta. Będziemy się przesuwać z wykopaliskami do wnętrza miasta. Dzięki wcześniejszym sondażom geofizycznym mamy rozeznanie, gdzie szukać śladów dawnej zabudowy\" - relacjonuje dr Scholl.

PAP - Nauka w Polsce, Andrzej Markert

27 października 2004

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera