Trzy dni obrad, dziesiątki referatów, sesja plakatowa, jeden dzień warsztatów dotyczących diagnostyki i leczenia chorób genetycznych - to elementy zakończonego w czwartek w Gdańsku Polskiego Kongresu Genetyki http://www.bgo.univ.gda.pl/pkg2004/
W kongresie uczestniczyło kilkuset naukowców, teoretyków i praktyków oraz producentów sprzętu laboratoryjnego.
Był to pierwszy zjazd polskich genetyków przeprowadzony w takiej formie. Połączył bowiem dwa dotychczas odbywające się zjazdy - Polskiego Towarzystwa Genetyki i Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka.
NOWE OŚRODKI NA MAPIE GENETYKI W POLSCE
\"To był udany kongres, takie opinie słyszymy. Poziom naukowy był bardzo wysoki, co świadczy o tym, że nasi genetycy coraz bardziej zbliżają się do czołówki światowej\" - mówi szef komitetu organizacyjnego zjazdu prof. Grzegorz Węgrzyn z Uniwersytetu Gdańskiego.
Zwraca uwagę, że wysoki poziom prac naukowych dotyczy nie tylko w ośrodków, które do tej pory uważane były za liderów polskiej genetyki.
W trakcie obrad Kongresu wybrano nowego przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Genetycznego. Został nim prof. Grzegorz Węgrzyn.
Wręczono także Nagrodę Polskiego Towarzystwa Genetycznego za prace naukowe. Otrzymał ją 24-osobowy zespół z Katedry Biologii Molekularnej Uniwersytetu Gdańskiego pod kierownictwem prof. Węgrzyna, prowadzący badania w dziedzinie genetyki molekularnej nad mechanizmami działania genów i powielania materiału genetycznego.
APEL O RATYFIKACJĘ KONWENCJI
Obecni na zjeździe członkowie Polskiego Towarzystwa Genetycznego i Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka zwrócili się do Sejmu RP z apelem o \"jak najszybszą ratyfikację Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Godności Istoty Ludzkiej wobec Zastosowań Biologii i Medycyny\".
Konwencja ta, przyjęta przez Radę Europy i podpisana przed kilkoma laty przez polski rząd, reguluje możliwości wykorzystania analizy ludzkiego DNA w celach naukowych i diagnostycznych. Określa także warunki dostępu i przechowywania informacji o genomie człowieka.
\"Ratyfikacja Konwencji będzie miała fundamentalne znaczenie dla kształtowania standardów prawnych w dziedzinie biomedycyny w naszym kraju\" - zaznaczyli w uchwale uczestnicy kongresu.
PAP - Nauka w Polsce, Krzysztof Klinkosz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.