Już 5 tys. lat p.n.e. pojawili się w górach środkowej Europy pierwsi pasterze.
Odkrycie wielu nowych stanowisk osadniczych z neolitu i początków epoki brązu, z okresu od 5 do 3 tys. lat p.n.e. - to bilans zakończonych już polsko-niemieckich badań w górach Harz.
POCZĄTKI ZASIEDLANIA GÓR
Jak mówi kierujący badaniami doc. Paweł Valde-Nowak z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN http://archeolog.iaepan.edu.pl/ naukowcy szukali śladów związanych z początkami zasiedlania tych gór.
Najpierw pojawiało się tam sezonowe pasterstwo. W góry zapuszczali się także poszukiwacze skał i minerałów nadających się do wyrobu kamiennych narzędzi.
\"Odkryliśmy w Baste w zachodniej części Harzu na wysokości 700 m kopalnię nefrytu - będącego w neolicie surowcem do wyrobu siekierek\" - mówi Valde-Nowak.
Badania - przy współpracy Instytutu Archeologii i Etnologii PAN oraz Dolnosaksońskiego Urzędu Ochrony Zabytków (Niedersaechsisches Landesamt fuer Denkmalpflege) w Hanowerze - były prowadzone w maju i czerwcu.
POLSKO-NIEMIECKI PROGRAM
Prace w Harzu były częścią realizowanego od kilku lat dużego polsko-niemieckiego programu obejmującego poszukiwania najstarszych śladów pasterstwa w górach środkowej Europy.
W badaniach uczestniczy kilka polskich i niemieckich placówek naukowych, m.in. Instytut Archeologii i Etnologii PAN, Instytut Botaniki PAN http://www.ib-pan.krakow.pl/, Uniwersytet Wrocławski http://www.uni.wroc.pl/ oraz niemieckie uniwersytety z Norymbergi http://www.uni-erlangen.de/ i Stuttgartu http://www.uni-stuttgart.de/
Wcześniej przez kilka lat prowadzono badania w Sudetach. Penetrowano m.in. Góry Sowie, Stołowe, Rudawy Janowickie.
W Niemczech badania obejmowały Schwarzwald, Las Bawarski, Jurę Szwabską.
Dotychczasowe badania wykazują, że góry obfitujące w różnego rodzaju kamienne surowce wykorzystywane do wyrobu broni i narzędzi od najdawniejszych czasów przyciągały ludzi.
Są liczne ślady sezonowych obozowisk w miejscu wydobywania i obróbki tych surowców. Stosunkowo wcześnie pojawili się w górach sezonowi pasterze.
* Nauka w Polsce - Andrzej Markert *
30 lipca 2004
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.