Historia i kultura

Zmarł wybitny archeolog prof. Lech Krzyżaniak

Profesor Krzyżaniak był wieloletnim dyrektorem poznańskiego Urodził się w 1940 roku w Wilkowie k. Szamotuł. Ukończył studia archeologiczne na poznańskim uniwersytecie (obecnie - Instytut Prahistorii UAM http://archeo.amu.edu.pl/.

Był wybitnym archeologiem, prowadzącym prace m.in. na terenie Wielkopolski, a także Sudanu (stanowiska w Kadero i Naga\\'a) oraz Egiptu (stanowiska - Oaza Dachla i Minszat Abu Omar).

Szczególnie pasjonował go Sudan. Za odkrycia, których tam dokonał, dwa lata temu został uhonorowany najwyższym w tym kraju odznaczeniem - Orderem Dwóch Nilów.

Od 22 lat był dyrektorem Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. W tym czasie zorganizował wiele wystaw, m.in. \"Pradzieje Wielkopolski\", \"Archeologia Sudanu\", \"Śmierć i życie w starożytnym Egipcie\".

Autor ponad 200 publikacji naukowych, wydanych w większości za granicą.

Prof. Lech Krzyżaniak był członkiem wielu polskich i międzynarodowych towarzystw oraz komitetów, m.in. Unii Nauk Prehistorycznych i Protohistorycznych, ekspertem i członkiem Komitetu Wykonawczego UNESCO http://www.unesco.org/exboard/index.shtml

Zmarł w sobotę 10 lipca.

* Nauka w Polsce - Jan Koprowski *

13 lipca 2004

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera