Pozytywny snobizm - Collegium Invisibile

Uzdolnieni młodzi ludzie, którzy chcą się kształcić i rozwijać swoje zainteresowania mogą rozpocząć studia w Collegium Invisible http://www.ci.edu.pl - pisze w czerwcowym numerze miesięcznika \"Forum Akademickie\" http://www.forumakad.pl Łukasz Jasina.

Piętnastu nowych studentów immatrykulowano w Warszawie w maju. Nowo przyjęci do Collegium otrzymali także stypendia, które umożliwiają im dojazd na spotkania z tutorami i udział w seminariach.

Kto studiuje w CI? \"Do Collegium Invisible przyjmowani są studenci II i III roku wszystkich polskich uczelni. Rekrutacja polega na złożeniu aplikacji oraz ustnego egzaminu wstępnego przeprowadzonego przez wykładowców\" - odpowiada autor artykułu.

Studia w CI nie pozostają w formalnym związku z normalnymi studiami członków stowarzyszenia. \"Studenci chcą jedynie pogłębić swoją wiedzę i rozwijać zainteresowania naukowe\". Dlatego, jak czytamy w \"FA\", \"można tutaj mówić o pozytywnym snobizmie\".

\"Współpraca studenta z wykładowcą (tutorem) ma charakter indywidualny i odbywa się zgodnie z wcześniej ustalonym planem przez pedagoga i studenta\" - opisuje Jasina.

Podstawą zaliczenia roku jest praca roczna. \"Eseje i artykuły studentów CI bardzo często trafiają na łamy periodyków naukowych\" - zwraca uwagę autor artykułu.

Studentów Collegium Invisible uczą m.in. tacy profesorowie, jak: Bronisław Geremek, Jerzy Szacki i Jerzy Kłoczowski. Wśród pedagogów tej uczelni byli także prof. Aleksander Gieysztor i ks. prof. Józef Tischner.

\"Stowarzyszenie naukowe Collegium Invisible powstało w 1995 roku przy Uniwersytecie Warszawskim http://www.uw.edu.pl Od 1999 roku działa jako stowarzyszenie naukowe, do którego należą m.in. studenci, absolwenci CI i wybitni uczeni. Rektorem Collegium jest rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotr Węgleński\" - przypomina Jasina.

CI współpracuje z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci http://www.fundusz.org/ oraz organizuje również seminaria i spotkania z wybitnymi ludźmi nauki i kultury.

\"Forum\" podaje także, że \"większość środków, jakimi dysponuje stowarzyszenie, pochodzi od sponsorów, głownie z budapeszteńskiego Open Society Institute http://www.osi.hu\". Przez dłuższy czas Collegium współpracowało również z Fundacją Stefana Batorego http://www.batory.org.pl/

* Nauka w Polsce - Monika Jarosz *

8 lipca 2004

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera