Leśne owoce, jagody i poziomki, mogą być źródłem zakażenia tasiemcem wieńcogłowym, który wywołuje tzw. bąblowicę. By do tego nie dopuścić, należy myć owoce przed jedzeniem - zaleca rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej http://www.wsse.gorzow.pl/ w Gorzowie Wielkopolskim, Jowita Żurawska.
Lubuskie to region wielu lasów. Każdego roku w czerwcu i lipcu wiele osób \"dorabia\" sobie tam zbierając runo leśne, głównie jagody i poziomki. Jak informuje Żurawska, w tym roku jak na razie nie zanotowano wielu przypadków zachorowań, ale sezon dopiero się rozpoczyna.
Najczęstszą przyczyną zarażenia się są jaja tasiemca uczepione leśnych owoców. Jedzenie jagód należy zatem odłożyć do momentu powrotu do domu i starannego ich umycia.
Z przeprowadzonych badań wynika, że głównymi nosicielami pasożyta są lisy. Zanieczyszczają one owoce wydalanymi jajami tasiemca. Zagrożenie wzrasta, gdyż populacja lisów wciąż się powiększa - ostrzega kierowniczka Oddziału Epidemiologii Sanepidu, lekarz Beata Szyszka-Jędrachowicz.
Zarażenie człowieka następuje poprzez połknięcie jaj, z których w jelicie cienkim uwalnia się postać larwalna, a ta z kolei wraz z krwią wędruje po całym organizmie.
\"Larwy tasiemca mogą wykazywać cechy nowotworu złośliwego dając przerzuty i prowadząc szybko do wyniszczenia organizmu. Głównym czynnikiem decydującym o możliwości powrotu do zdrowia jest wczesna i prawidłowa diagnoza. Niestety rozpoznanie bąblowicy jest bardzo trudne, gdyż przez wiele miesięcy może nie dawać żadnych objawów\" - zwraca uwagę Szyszka-Jędrachowicz.
Bąblowica to występująca na całym świecie choroba odzwierzęca spowodowana przez larwalną postać tasiemca wieńcogłowego, który osiedla się w narządach wewnętrznych, rzadziej kościach, dając objawy kliniczne guza (torbieli).
* Nauka w Polsce - Marcin Rynkiewicz *
5 lipca 2004
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.