Przyrodnicy powiększają rezerwat Jeziora Siedmiu Wysp

Jeden z najcenniejszych obiektów przyrodniczych w kraju, leżący przy polsko-rosyjskiej granicy rezerwat Jeziora Siedmiu Wysp, zostanie powiększony.

Ten obszar na Mazurach, obejmujący jezioro Oświn, jest miejscem lęgu i żerowania rzadkich i zagrożonych wyginięciem gatunków ptaków.

Prace nad powiększeniem i zamknięciem od północy granicy rezerwatu Jeziora Siedmiu Wysp dobiegają końca po 16 latach.

Przyrodnicy liczą, że w tym roku uda się sfinalizować wszystkie zabiegi, których konsekwencją będzie połączenie obszarów stanowiących żerowiska i miejsca lęgowe unikalnych gatunków ptaków.

\"Rezerwat i wchodzące w jego skład jezioro Oświn to jeden z najcenniejszych obiektów przyrodniczych w Europie. Został uznany za rezerwat Konwencji Ramsarskiej, dotyczącej ochrony obszarów wodno-błotnych o znaczeniu międzynarodowym\" - podkreśla Maja Jakubiuk z pracowni Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w Olsztynie.

W rezerwacie Jeziora Siedmiu Wysp można spotkać zagrożone wyginięciem kanie czarne, rybołowy i błotniaki. Jest to jedyne miejsce w kraju, w którym lęgnie się gęś gęgawa.

Jest to także teren odwiedzany przez kaczki chełmiatki i rożeńce. Ptaki te przylatują z północy, między innymi z Syberii. Swoje gniazda mają tu też orły bieliki.

\"Ten teren jest ważnym punktem na trasie migracji ptaków. Z punktu widzenia przyrodniczego interesująca jest cała mozaika elementów składających się na ten rezerwat, ponieważ znajdziemy tam jezioro, rzeczkę, a także torfowiska i bagna\" - zaznacza Jakubiuk.

Na międzynarodową mapę przyrodniczą rezerwat trafił w 1984 roku. Jego rangę podniesiono w chwili wpisania jeziora Oświn na unijną listę obszarów chronionych \"Natura 2000\".

* Nauka w Polsce - Tomasz Sosnowski *

Data publikacji: 20 czerwca 2004

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Autonomiczny pływak Argo podczas pracy – widoczny na powierzchni morza w trakcie przesyłania danych satelitarnie. Źródło: dr Daniel Rak

    Ekspert: pływaki badawcze Argo można pomylić z torpedami

  • Przewyższające rodzimą roślinność łodygi miskanta olbrzymiego w strefie brzegowej potoku Magierka. Fot. A. Bylak

    Obce gatunki w środowisku: pirania w Sanie i “biegnący” bambus nad Lubatówką

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera