Niemieccy medycy w okresie II wojny światowej - Hermann Voss i Hans Muench

Działalność Hermanna Vossa i Hansa Muencha ujawniona i udokumentowana w ramach prowadzonych śledztw daje asumpt do refleksji na temat związków pomiędzy pojęciami sprawiedliwości i podstawowych zasad prawa, które to pojęcia nie zawsze się pokrywają - pisze prof. Witold Kulesza w swoim referacie \"Niemieccy medycy w okresie II wojny światowej - prof. Hermann Voss i dr Hans Muench w świetle śledztw prowadzonych przez prokuratorów Instytutu Pamięci Narodowej\".

Specjalista w dziedzinie prawa karnego zwraca uwagę, że nazwisko Hermann Voss powtórzyło się w ramach prowadzonego śledztwa przed czterema laty. \"Wówczas to polska Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu została powiadomiona przez wiedeńskie Muzeum Historii Naturalnej, że w muzeum tym znajdują się od czasów II wojny czaszki Polaków i Żydów dostarczone tam z Poznania\".

\"Zachowane dokumenty, a także zeznania świadków wskazywały, że między Instytutem Anatomii Rzeszy w Poznaniu a Państwowym Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu zawarte zostało i zrealizowane porozumienie o handlu czaszkami +podludzi+, tj. Polaków i Żydów. W ustaleniach końcowych naszego śledztwa stwierdzono, że Dyrektor Instytutu Anatomii Rzeszy w Poznaniu prof. Hermann Voss otrzymywał z Gestapo w okresie niemieckiej okupacji ciała zamordowanych Polaków i Żydów i preparował z nich czaszki i szkielety, które oferował muzeom europejskim\" - pisze prof. Kulesza.

Hans Muench został oskarżony przed polskim Najwyższym Trybunałem Narodowym w 1947 r. Zarzucano mu, że jako lekarz Instytutu Higieny Waffen SS w Auschwitz przeprowadzał zbrodnicze eksperymenty, w szczególności wykonywał zastrzyki z krwi więźniów chorych na malarię innym więźniom, a także zastrzyki powodujące ciężkie schorzenia reumatyczne.

Analiza postępowania obu niemieckich medyków oraz traktowania ich przez wymiar sprawiedliwości prowadzi prof. Kuleszę do wniosku, że oba przypadki \"mogą służyć jako przykłady nieskutecznego ścigania sprawców zbrodni nazistowskich\".

Referat został wygłoszony na konferencji \"Zbrodnie medycyny XX wieku. Zaprzeczanie - Wyjaśnianie - Nauczanie\", która odbyła się w dniach 21-22 maja 2004 roku w Warszawie. MBA

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 28.01.2025. Polska Agencja Kosmiczna w Warszawie. PAP/Albert Zawada

    MRiT: Marta Ewa Wachowicz nowym prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej

  • Na zdjęciu prof. Michał Tomza, prof. Maria Leptin, prof. Justyna Olko. Fot. ERC

    Profesorowie Justyna Olko i Michał Tomza - ambasadorami sieci ERC

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera