Waga noworodka ma wpływ na jego zdrowie

U kilkuletnich chłopców, którzy mieli niską wagę przy urodzeniu można zaobserwować zmiany w naczyniach krwionośnych, które mają związek z kłopotami zdrowotnymi w późniejszym życiu - informuje "European Heart Journal".

Jak wynika z badań przeprowadzonych w Southampton University, u ośmiolatków, które przy urodzeniu były mniejsze od innych (choć w granicach normy) częściej występowała pod wpływem stresu "oporność" naczyń krwionośnych, sprzyjająca podwyższonemu ciśnieniu tętniczemu w późniejszym wieku. Zjawisko to nie występowało u dziewczynek.

Wcześniejsze prace wiązały wagę urodzeniową dzieci miedzy innymi z ryzykiem cukrzycy, chorób nerek i układu krążenia. PMWQ

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Galaktyka M31 w Andromedzie. Obraz stanowi połączenie danych z różnych długości fali z przypisanym im dla wizualizacji barwami. Źródło: NASA, Marcel Drechsler, Xavier Strottner, Yann Sainty & J. Sahner, T. Kottary, przetwarzanie obrazu: L. Frattare, K. Arcand, J. Major.

    NASA pokazała zdjęcie galaktyki w Andromedzie w nietypowym ujęciu

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: woda wcale nie jest najlepszym płynem nawadniającym, lepsze jest np. mleko

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera