Ryby mają głos od 400 milionów lat

Odgłosy, jakimi od setek milionów lat posługują się ryby, mogły
dać początek ludzkiej mowie - informuje "Science"

Ryby z rodziny batrachowatych, takie jak ropusznik świszczący (Opsanus beta) czy ropusznik świecący (Porichthys notatus) posługują się dźwiękami o niskiej częstotliwości - warczeniem i mruczeniem, gdy bronią terytorium albo chcą przywabić partnera. Wykorzystują do tego pęcherz pławny i szybko drgające mięśnie.

Choć takie odgłosy wydają się mieć niewiele wspólnego z ludzką mową, naukowcy z Cornell University w Ithaca badając mózgi larw ropuszników i barwiąc poszczególne neurony fluorescencyjnymi barwnikami, by móc śledzić ich połączenia, doszli do wniosku, że część centralnego układu nerwowego, która sterując odpowiednimi mięśniami kontroluje wydawanie głosu ukształtowała się u ryb już 400 milionów lat temu. W toku ewolucji zmieniały się natomiast sposoby wydawania dźwięku - różne u żab, ptaków czy myszy i małp. PMW

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 30.03.2025  EPA/CJ GUNTHER

    USA/ Harvard pozwał administrację Trumpa za zakaz przyjmowania zagranicznych studentów

  • Fot. Adobe Stock

    Zmiany klimatu zagrażają tysiącom gatunków zwierząt

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera