Historia i kultura

Wokół Kresów w Domu Spotkań z Historią

<strong>Dom Spotkań z Historią zaprasza w lipcu na cykl imprez związanych z tematyką kresową.</strong> Najbliższe spotkanie, które odbędzie się 11 lipca zatytułowane będzie &quot;Od Anglika z Kołomyi do Jamesa Bonda. O rodzinie Sheybalów&quot;. Spotkanie poprowadzi Aleksandra Sheybal- Rostek.

"Na przełomie XVIII i XIX wieku Anglik Sheybal (szkockiego pochodzenia) emigrował do Czech, skąd jeden z jego potomków (syn albo wnuk), Jan Sheybal wyjechał do Galicji i osiadł w Kołomyi, dając początek polskiej linii rodziny - przypomina Agata Kwiet z Domu Spotkań z Historią. - Jego potomkowie mieli wkład w rozwój polskiej kultury - spośród nich wywodzili się m.in. Józef Sheybal (Sebald) - krakowski fotograf, Stanisław Sheybal - artysta malarz, pedagog, profesor słynnego Liceum Krzemienieckiego, członek Fotoklubu Polskiego a po wojnie ZPAF, Władysław Sheybal (syn Stanisława) - aktor znany m.in. z "Kanału" Andrzeja Wajdy".


Jak informuje Agata Kwiek, historia rodziny przedstawiona zostanie na tle zmiennych losów Polski w XX wieku i zilustrowana zdjęciami z bogatej kolekcji Aleksandry Sheybal-Rostek, wnuczki Stanisława Sheybala.

***

KOLEJNE SPOTKANIA KRESOWE:

16 lipca, środa, godz. 18.00

"Opowieści z Kresów" - Za tendrem! Koleje w Galicji Wschodniej. Prowadzi Tomasz Kuba Kozłowski.

W cyklu "Opowieści z Kresów" Tomasz Kuba Kozłowski zaprasza na podróż koleją po Kresach południowo-wschodnich. W programie m. in. opowieść o Stanisławie Rawicz-Kosińskim, budowniczym kolei galicyjskich, historia lwowskich pociągów popularnych i burzliwe dzieje dworca we Lwowie, anegdoty i facecje o kolejarzach, podróżnych oraz dworcowych restauracjach. W programie oryginalny film dokumentalny z lat 30. Wycieczka pociągiem popularnym w dolinę Świcy.

18 lipca, piątek, godz. 18.00
"Kino kresowe: Huculszczyzna w filmie". Wprowadzenie Tomasz Kuba Kozłowski. Zostaną zaprezentowane dwa filmy: "Wakacje w Żabiem" (1939, 15 min.), reż. Kazimierz PfŘtzner oraz "Przybłęda" (1933, 64 min.), reż. Jan Nowina-Przybylski.

DSH zprasza na pokaz nieznanego filmu amatorskiego nakręconego przez Kazimierza PfŘtznera w sierpniu 1939 r., w Żabiem na Huculszczyźnie. O okolicznościach jego powstania opowie syn autora, Lesław PfŘtzner. W drugiej części wieczoru melodramat "Przybłęda" z 1933 roku osadzony w pejzażu i folklorze huculskim. Po jego premierze reżyserowi przypisano zasługę filmowego odkrycia Huculszczyzny. Wspaniałe widoki i sceny o charakterze etnograficzno-dokumentacyjnym, nakręcone przez operatora Alberta Wywerkę, stanowią o nieprzemijającej wartości tego filmu.

24 lipca, czwartek, godz. 18.00
"Nieśwież naszego dzieciństwa i Nieśwież, który dziś odwiedzamy - otwarte spotkanie Stowarzyszenia Nieświeżan i Przyjaciół 27 Pułku Ułanów im. Króla Stefana Batorego"

Dawni mieszkańcy kresowego Nieświeża - obecnie miasta na Białorusi, kiedyś gniazda rodowego książąt Radziwiłłów - rozmawiać będą o bogatej historii tego miejsca. Pokażą zdjęcia międzywojenne i współczesne, przypomną losy 27. Pułku Ułanów im. Stefana Batorego oraz przywołają tradycje Liceum im. Syrokomli.

25 lipca, piątek, godz. 18.00
"Kino kresowe. Wprowadzenie Tomasz Kuba Kozłowski"

W ramach pokazu przedstawiony zostanie film "Będzie lepiej" (1936, 90 min.), reż. Michał Waszyński. Pierwszy z filmów o przygodach dwóch przyjaciół - Szczepka i Tońka, którzy w tym odcinku opiekują się porzuconym niemowlęciem. Dziecko jest przyczyną wielu perypetii... Jedna z bardziej znanych przedwojennych komedii z udziałem genialnego duetu lwowskich komików.

***

Spotkania odbędą się w siedzibie Domu Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 w Warszawie. Instytucja czynna jest: wt-pt: 10.00-18.00, sob.-niedz. 11.00-17.00. Wstęp wolny.

***

Dom Spotkań z Historią (DSH) - samorządowa instytucja kultury m. st. Warszawy - zajmuje się popularyzowaniem historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, ze szczególnym akcentem na skutki totalitaryzmów. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania ze świadkami, seminaria, warsztaty edukacyjne oraz prowadzi działalność wydawniczą.

DSH ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA, niezależną organizacją pozarządową, od lat dokumentującą historię minionego stulecia. Jest również miejscem otwartym na inicjatywy innych środowisk i organizacji, polskich i zagranicznych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.dsh.waw.pl

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera