Przyczyny ograniczenia dostępu do antykoncepcji - konferencja

<strong>Zbyt wysoka cena środków antykoncepcyjnych i fakt, że niektórzy ginekolodzy nie chcą ich przepisywać to niektóre przyczyny ograniczenia dostępu do antykoncepcji w Polsce</strong> - mówili uczestnicy dyskusji dot. antykoncepcji hormonalnej, która odbyła się w Warszawie.

W konferencji w ramach ogólnopolskiej kampanii "Lek bezpieczny", zorganizowanej przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, uczestniczyli m.in. lekarze i farmaceuci.

"Antykoncepcja hormonalna to stosowanie pojedynczych hormonów lub ich kombinacji w celu zapobiegania ciąży" - przypomniał dr Jarosław Woroń z Zakładu Farmakologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Powołując się na dane Federacji na rzecz Kobiet i Planowania rodziny wskazał, że ponad połowa (58 proc.) kobiet w wieku 15-49 lat stosuje metody zapobiegania ciąży, natomiast 28 proc. nie stosuje żadnej metody antykoncepcji. Najczęściej stosowanym środkiem antykoncepcyjnym w Polsce jest prezerwatywa (54 proc.), tabletki antykoncepcyjne (30 proc.), stosunek przerywany (21 proc.).

Dr Woroń podkreślił, że tabletki antykoncepcyjne powinny stosować przede wszystkim kobiety młode, niepalące, aktywne seksualnie oraz zdyscyplinowanie w przestrzeganiu zaleceń lekarzy.

Wśród przeciwwskazań stosowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych lekarze wymieniali m.in.: zakrzepowe zapalenie żył, choroby naczyń wieńcowych, rak sutka, zaburzenia czynności wątroby, nadciśnienie oraz szczególnie u kobiet palących papierosy - powikłania zakrzepowo-zatorowe.

Z drugiej strony, aby zwiększyć bezpieczeństwo stosowania antykoncepcji, kobiety powinny regularnie chodzić na badania kontrole do ginekologa. "Ważna jest indywidualizacja wyboru metody stosowania antykoncepcji, edukacja pacjentki, monitorowanie działań niepożądanych, unikanie niekorzystnych interakcji z innymi lekami" - mówił dr Woroń.

Podczas konferencji przytoczono najnowsze badani prof. Piotra Skałby w których wskazał na korzyści wynikające ze stosowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych. Stosowanie tych środków przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zajścia w ciążę pozamaciczną, zachorowania na raka jajnika czy łagodne choroby sutka. GDY

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ Nowa metoda leczenia migotania przedsionków w USK

  • Fot. Adobe Stock

    Dr Feleszko: dzieci uczulają się na alergeny pokarmowe przez skórę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera