Madagaskarski gatunek kameleona dwie trzecie życia spędza w jajku.
Reszta to głównie brutalny seks - informuje "New Scientist".
Jak wykazały czteroletnie badania Krisa Karstena z Oklahoma State University, kameleony tego gatunku żyją wyjątkowo krótko. Badacz używał miedzy innymi radiowych etykietek, by śledzić losy zwierząt.
Młode kameleony wykluwają się niemal jednocześnie na początku listopada, w ciągu siedmiu tygodni osiągają dojrzałość, parzą się, po czym bez wyjątku umierają przed rozpoczynającą się w kwietniu porą suchą. Wcześniej samice składają jeszcze około tuzina jaj, mających tylko 12 milimetrów długości. Śmierć poprzedza gwałtowne osłabienie - obserwowano gady spadające z drzew bez wyraźnego powodu.
Jaja kameleonów pozostają przez 8 miesięcy zagrzebane w ziemi. W listopadzie wykluwają się młode i cykl się powtarza. Taki jednoroczny cykl życiowy jest typowy dla wielu roślin i owadów, ale spośród 28 000 gatunków czworonożnych kręgowców występuje tylko u 20, głównie jaszczurek i niektórych torbaczy.
Jak wynika z badań Karstena, przyczyną wczesnej śmierci kameleonów może być podwyższony poziom hormonów płciowych, gwałtowna aktywność seksualna oraz walki godowe toczone przez samce. Wiele innych gatunków przezywa porę suchą dzięki hibernacji- kameleony Furcifer labordi umierają, dając wcześniej życie nowemu pokoleniu. I nie szczędzą wysiłku w tym kierunku. Na przykład samica po złożeniu jaj traci dwie trzecie wagi i wygląda jak pusta skórzana torebka. PMW
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.