"Kieszonkowy" spektrometr masowy

Opracowano najmniejszy spektrometr masowy, który spełniając
wszystkie standardy użyteczności, jako wysokiej klasy sprzęt
analityczny jest na tyle mały i lekki, iż można za jego pomocą
wykonywać badania również w terenie, poza laboratorium - informuje
"The Analyst".

Nowy spektrometr masowy opracowany został przez grupę badawczą profesora Graham\\'a Cooks\\'a z amerykańskiego Purdue University oraz inżynierów z ExxonMobil Research and Engineering.

Urządzenie pozwala na wykrycie lotnych związków chemicznych, których stężenie w powietrzu jest ściśle określone normami, a których obecność we wdychanym przez ludzi powietrzu może wywoływać podrażnienia, a nawet nowotwory.

Zminiaturyzowany spektrometr masowy, o wielkości większego pudełka na buty waży tylko 10 kilogramów przez co bez problemów może być traktowany jako urządzenie przenośne, umożliwiające analizy składu chemicznego powietrza wszędzie tam, gdzie takie badania są konieczne. Tradycyjny, stacjonarny spektrometr masowy jest urządzeniem bardzo dużym, często zajmującym całe pomieszczenie laboratoryjne.

Ponieważ urządzenie to zostało skonstruowane przez laboratorium związane z przemysłem naftowym, jego parametry zostały tak ustalone, iż możliwa jest bardzo dokładana analiza ilości węglowodorów w badanej próbce.

Próg wykrywalności związków chemicznych zbliżonych do benzenu, toluenu czy ksylenu (rozpuszczalników organicznych, których opary nie są obojętne dla zdrowia człowieka) leży poniżej jednej części na milion (1 ppm; dla porównania: 1% to jedna część na sto).

Urządzenie to można wykorzystać do analiz składu powietrza, jak również do analiz składu chemicznego paliw płynnych, umożliwiając szybką kontrolę jakości paliw.

Według profesora Graham\\'a Cooks\\'a z Purdue University, chwila kiedy niezwykle skomplikowane urządzenia analityczne, które obecnie zajmują przynajmniej jeden blat stołu laboratoryjnego będą się mieścić w naszych dłoniach, zbliża się ogromnymi krokami. KLG

PAP - Nauka w Polsce

bsz/tot

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zmiany klimatu mogą zaostrzać przebieg chorób mózgu

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: w jądrach mężczyzn i psów znaleziono duże ilości mikroplastiku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera