
<strong>Zgorzelec i niemiecki Goerlitz nie rezygnują z planów utworzenia na pograniczu wspólnego ośrodka dokumentacyjnego, który poświęcony ma być przymusowym wysiedleniom</strong> - informuje lokalna gazeta "Lausitzer Rundschau". Pomysł utworzenia muzeum "Wspominajmy Razem" powstał wiosną 2007 roku jako kontrpropozycja dla inicjatywy Centrum przeciwko Wypędzeniom w Berlinie, forsowanej wówczas przez szefową Związku Wypędzonych Erikę Steinbach.
W stolicy Niemiec rząd zamierza utworzyć placówkę dokumentacji i informacji o przymusowych wysiedleniach, tzw. Widoczny Znak.
Zdaniem burmistrza Zgorzelca Rafała Gronicza, centrum na pograniczu miałoby spełniać "funkcję pomostu" między Polską a Niemcami.
Jeden z inicjatorów pomysłu profesor Stefan Troebst z Uniwersytetu w Lipsku powiedział w rozmowie z "Lausitzer Rundschau", że polsko- niemiecki ośrodek na pograniczu miałby przedstawiać powojenne wysiedlenia z perspektywy regionalnej oraz europejskiej.
Gazeta podkreśla, że do powstania muzeum droga jest jeszcze daleka. "Szczególnie strona polska musi jeszcze popracować nad akceptacją projektu" - pisze "Lausitzer Rundschau". I przypomina, że Rada Miasta Zgorzelec podjęła już uchwałę w sprawie poparcia projektu. Uchwałę uchylił b. wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk.
PAP - Nauka w Polsce, Anna Widzyk
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.