
Sławosz Uznański-Wiśniewski zadeklarował, że postara się jak najlepiej wykorzystać impakt misji kosmicznej na rzecz rozwoju kosmicznego przemysłu, technologii, nauki i edukacji. Podczas konferencji prasowej po przylocie do Warszawy powiedział też, że czeka na spotkanie z rodziną.
- Postaram się wykorzystać ten impakt misji jak najbardziej - po to, żeby zbudować część naszego przemysłu, technologii, nauki, edukacji. To część, na której mi bardzo zależy - powiedział astronauta, zapytany o plany na przyszłość.
Sławosz Uznański-Wiśniewski zastrzegł przy tym, że to jest również pytanie do agencji kosmicznych - polskiej i europejskiej. Jak wskazał na długą metę trzeba „zbudować bardzo solidną strategię, żeby technologicznie zaistnieć i stać się championem Europy”.
Zdradził również, jak będą wyglądały jego kolejne tygodnie. W weekend planuje spotkanie z najbliższą rodziną w Łodzi. - Z dużą częścią mojej rodziny nie widziałem się od startu, czekali na mnie ponad miesiąc; nie mogę się doczekać, żeby ich uściskać - podkreślił.
Kolejne dni spędzi w znów ośrodku w Kolonii (Niemcy), gdzie będzie przechodził planowane badania medyczne i uczestniczył w badaniach naukowych pod kątem medycznym, co jest standardowym działaniem wobec astronautów po powrocie z przestrzeni kosmicznej. W przyszłą środę 30 lipca Sławosz Uznański-Wiśniewski wraca na dwa tygodnie do USA, „żeby zamknąć misję - część naukową, techniczną badań” i dotyczącą „feedbacku po misji”.
Jeśli chodzi o dalszą perspektywę, to - jak powiedział astronauta - działania należy dopiero zdefiniować. Wspomniał o programie na polskich uczelniach, w ramach którego „chętnie dałby wykłady, taki master class” dla polskich studentów, dotyczące technologii kosmicznej. - Na tym mi zależy i wiem, że taki program jest przygotowywany - powiedział.
Dodał, że po pobycie w Kolonii (gdzie spędził czas od momentu wylądowania - przyp. PAP) czuje się dobrze fizycznie i bez problemu przechodził adaptację. - Jestem zdrowy i gotowy do pracy. Nasza praca dopiero się zaczyna - podkreślił. (PAP)
Nauka w Polsce
zan/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.