Naukowcy z Poznania opracowali technologię oczyszczania kąpielisk

06.08.2024. PAP/Marcin Bielecki
06.08.2024. PAP/Marcin Bielecki

Tworzenie specjalnych stref kąpielowych z barierami ograniczającymi dopływ zanieczyszczeń i sinic – zakłada projekt zespołu badaczy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu.

Rozwiązanie - zdaniem uczelni - mogłoby przywrócić funkcje rekreacyjne wielu zanieczyszczonym jeziorom w Polsce, dlatego opatentowany system kąpielisk z oczyszczaną wodą przedstawiono w ministerstwie sportu i turystyki.

Sinice to jedno z głównych zagrożeń dla użytkowników kąpielisk w sezonie letnim. Projekt poznańskich badaczy zakłada tworzenie specjalnych stref kąpielowych z barierami, które ograniczają dopływ zanieczyszczeń i sinic.

„Woda w kąpielisku poddana zostanie oczyszczaniu w systemie zlokalizowanym w pobliżu wydzielonego fragmentu akwenu” – tłumaczy jeden z autorów rozwiązania, dr Grzegorz Borkowski z Katedry Turystyki i Rekreacji Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu, cytowany na stronach uczelni.

Jak wyjaśnia naukowiec, „pobór wody nastąpi poprzez filtry umieszczone w dnie zbiornika lub cieku wodnego bądź poprzez odpowiednie złoże geologiczne”. Dalsze oczyszczanie nastąpi w systemie, do którego woda doprowadzana będzie poprzez system pomp.

Wstępnie oczyszczona woda w złożu geologicznym lub filtrze, poddana może zostać napowietrzaniu, ozonowaniu, naświetlaniu promieniami UV. Dalej odprowadzana będzie pod ciśnieniem z powrotem do strefy kąpieliska poprzez system dyfuzorów. „Ich zadaniem jest napowietrzanie oraz ogrzanie wyrzucanej wody poprzez kontakt z powietrzem atmosferycznym” - zaznaczono w komunikacie na stronach UAM.

Dodatkowo, dla zwiększenia atrakcyjności rekreacyjnej, strefy kąpielowe mogą być wyposażone w urządzenia wodne, które będą jednocześnie wspomagały proces oczyszczania i ogrzewania wody.

Jak czytamy na stronach uczelni, „system będzie działał w sposób ciągły przez cały okres użytkowania kąpieliska”. Po zakończeniu sezonu bariera zostanie otwarta, co umożliwi pełne wymieszanie się wód kąpieliska z wodą jeziorną.

Opatentowany system kąpielisk z oczyszczaną wodą poznańskich badaczy: inż. Adama Młynarczyka, prof. dr. hab. Zygmunta Młynarczyka oraz dr. Grzegorza Borkowskiego na początku lipca zaprezentowano w Ministerstwie Sportu i Turystyki. W spotkaniu wzięli udział m.in. sekretarz stanu Piotr Borys oraz przedstawiciele resortu. Rozmawiano o możliwościach wdrożenia technologii w całym kraju.(PAP)

am/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: AI pomoże w uniknięciu strat wody przy awarii wodociągu

  • Fot. materiały prasowe

    Instytut Lotnictwa rozpoczął nabór eksperymentów do lotu suborbitalnego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera