
110-letni wiąz szypułkowy z Szydłowca w województwie mazowieckim został Drzewem Roku 2025. Bielskie stowarzyszenie ekologiczne Klub Gaja, które zorganizowało internetowy plebiscyt, podało we wtorek, że zwycięzca zgromadził 7999 głosów.
Wiąz w przyszłym roku będzie reprezentował Polskę w europejskim konkursie Tree of the Year.
„Ten niezwykły okaz, nazywany Krzywym Drzewem, zawdzięcza swój niecodzienny kształt naturze. Pochyla się nisko nad fosą okalającą malowniczą wyspę, na której znajduje się zamek Szydłowieckich i Radziwiłłów. Jego pień, niczym naturalna ławka, był chętnie odwiedzany przez dzieci i nastolatków, którzy godzinami przesiadywali wśród jego liści. Jest jednym z ulubionych miejsc mieszkańców, fotografów i zamkowych kaczek” – powiedziała we wtorek koordynatorka konkursu Jolanta Migdał z Klubu Gaja.
Dodała, że tegoroczna rywalizacja była zacięta. Szydłowiecki wiąz otrzymał 7999 głosów internautów.
„Niewiele mniej, 7628 głosów, uzyskał dąb Aleksander z Jarcewa w województwie pomorskim. Na trzecim miejscu podium z wynikiem 3411 głosów znalazł się oliwnik Onufry z Warszawy. Podczas głosowania internauci oddali 30,6 tys. ważnych głosów. Na stronie plebiscytu zanotowano 242 tys. odsłon” – oznajmiła Migdał.
Zdaniem prezesa Klubu Gaja Jacka Bożka „po raz kolejny społeczności lokalne udowodniły swoje zaangażowanie oraz chęć pracy na rzecz ochrony drzew i zachowania ich dla przyszłych pokoleń”.
„Głosowanie na Drzewo Roku okazuje się mobilizujące dla różnorodnych środowisk, niekoniecznie związanych z ekologią. O to właśnie chodzi w tym konkursie, aby budować kapitał społeczny oparty na szacunku dla otaczającej nas przyrody” – powiedział.
Tegoroczna edycja plebiscytu była piętnastą z kolei. Napłynęło na nią blisko 50 zgłoszeń, z których jurorzy wyłonili 16 finalistów.
W ubiegłorocznym plebiscycie krajowym zwyciężył 300-letni buk Serce Wzgórz Dalkowskich z Dalkowa na Dolnym Śląsku. Zagłosowało na niego ponad 10,5 tys. internautów. Obecnie ubiega się on o tytuł europejski, który należy do innego polskiego buka rosnącego w arboretum w Wojsławicach na Dolnym Śląsku.
Tytuł Europejskiego Drzewa Roku otrzymywały także dęby: Fabrykant z Łodzi, Dunin z Przybudek i Józef z Wiśniowej.
Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Zrzesza kilkuset członków, którzy angażują się m.in. w obronę praw zwierząt. Realizują też programy i kampanie, które pogłębiają zrozumienie pozycji człowieka w ekosystemie. (PAP)
szf/ joz/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.