POLSA: kolejny dzień prac nad polskimi eksperymentami na ISS

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Czwartego dnia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) załoga Ax-4, w której skład wchodzi astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, pracowała nad czterema polskimi eksperymentami w ramach misji technologiczno-naukowej Ignis - poinformowała w poniedziałek Polska Agencja Kosmiczna (POLSA).

Podczas eksperymentu AstroMentalHealth badano wpływ pobytu w kosmosie na stan psychiczny i samopoczucie astronauty. Pracowano też nad zbadaniem prototypu urządzenia do sterowania komputerem w kosmosie tylko za pomocą mózgu (PhotonGrav) i kontynuowano prace nad eksperymentem EEG Neurofeedback, polegającym na sprawdzeniu, jak izolacja i mikrograwitacja wpływają m.in. na poziom stresu astronautów. W ramach eksperymentu Wireless Acoustics testowano system mierzenia hałasu.

Załoga również przygotowywała ostatnie materiały promocyjne w Cupoli (Kopule) i jeden w kapsule Dragon. Na następny dzień na ISS zaplanowano dalsze prace nad eksperymentami oraz lekcje z orbity.

"Szacowany stan realizacji podstawowych celów misji po DD4 (Docked Day 4): 29,3 proc." - czytamy w raporcie Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA).

Agencja zaznaczyła, że załoga misji Ax-4 na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej funkcjonuje w strefie czasowej GMT (Greenwich Mean Time, czyli w czasie uniwersalnym). Jak dodano, realizacja głównych działań zaplanowanych w misji na dany dzień zajmuje mniej więcej osiem godzin.

"Czym wypełnione są pozostałe godziny? M.in. posiłkami, ćwiczeniami i czasem prywatnym. Przerwa nocna na ISS trwa od 21.30 do 6.00 GMT, czyli przenosząc to na naszą strefę czasową (czas środkowoeuropejski letni - CEST) odpowiednio od 23.30 do 8.00 rano następnego dnia" - wyjaśniła POLSA.

Axiom Space, główny wykonawca misji, napisał w raporcie, że załoga kontynuowała badania naukowe i działania popularyzatorskie. Przedsiębiorstwo podkreśliło, że astronauci "systematycznie realizują cele misji, jednocześnie dzieląc się swoimi wrażeniami z widzami na całym świecie". Węgierski astronauta Tibor Kapu połączył się w poniedziałek z dziennikarzami z Węgier, którym opowiadał o doświadczeniach w kosmosie.

Z Waszyngtonu Natalia Dziurdzińska (PAP)

ndz/wr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 25.06.2025. Na zdjęciu z 24 bm. Sławosz Uznański-Wiśniewski. PAP/Leszek Szymański

    POLSA: polski astronauta cztery razy połączy się na żywo z uczestnikami spotkań w czterech miastach

  • Fot. IGNIS/ SpaceX

    POLSA: polski astronauta kolejnego dnia na ISS pracował nad eksperymentami i promocją

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera