Uczelnie i instytucje

System ELA pozwala sprawdzić, po jakich kierunkach zarabia się najwięcej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

System monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA) pozwala sprawdzić, po jakich kierunkach studiów zarabia się najwięcej oraz jak długo trwa poszukiwanie pracy. Resort nauki we współpracy z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji – PIB udostępnił 10. edycję ELA.

W najnowszej edycji uwzględniono dodatkowo dane dotyczące migracji absolwentów między województwami oraz ich aktywności zawodowej w zależności od województwa ukończenia studiów i obecnego miejsca zamieszkania.

"System ELA pozwala sprawdzić m.in., które kierunki studiów zapewnią w przyszłości najwyższe zarobki, jak długo absolwenci szukają pracy po ukończeniu uczelni, a także – co stanowi nowość – jakie są ich dalsze losy w podziale na województwa, w których studiowali, oraz te, w których obecnie mieszkają i pracują" – mówi cytowana w poniedziałkowym komunikacie podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Maria Mrówczyńska.

Nowe dane w systemie przedstawiono na przykładzie absolwentów i absolwentek studiów II stopnia i jednolitych studiów magisterskich z rocznika 2023. "Analiza dotyczy ich mobilności regionalnej oraz aktywności ekonomicznej w pierwszym roku po studiach. W ELA dostępne są również analogiczne dane dla roczników od 2019 roku, obejmujące wszystkie poziomy studiów" - czytamy.

Według zgromadzonych danych najczęściej swoje województwo zamieszkania zmieniali absolwenci z województwa warmińsko-mazurskiego. "Był to udział niemal trzy razy większy niż w przypadku absolwentów z województwa podkarpackiego (43,9 proc. wobec 15,3 proc.). Drugim województwem o absolwentach najbardziej skłonnych do migracji do innego regionu Polski było województwo dolnośląskie (36,2 proc.)" – zwraca uwagę ekspert OPI-PIB dr hab. Mikołaj Jasiński, cytowany w informacji prasowej.

Dane ukazują różnicę w nominalnych zarobkach między absolwentami, którzy po studiach wyjechali z województwa, w którym się kształcili, a tymi, którzy w nim pozostali.

"Największy dodatni bilans nominalnych wynagrodzeń związany z wyjazdami na podstawie danych systemu ELA widać wśród osób, które studiowały w województwie śląskim (+1454,18 zł) i warmińsko-mazurskim (+1273,64 zł). Największy ujemny – wśród absolwentów z województwa dolnośląskiego (-345,02 zł). Bilans najbliższy zeru wystąpił w dwóch województwach: zachodniopomorskim (0 zł) i podkarpackim (+15,70 zł)" – opisuje cytowana w komunikacie dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prof. SGH, ekspertka OPI-PIB.

Więcej informacji w komunikacie MNiSW oraz na stronie ELA. (PAP)

bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ogłoszono konkurs Ministra Spraw Zagranicznych na Najlepszą Książkę Historyczną

  • Komunikacja naukowa i popularyzacja nauki. Fot. A. Wojaczek

    Ponad 20 osób ukończyło pierwsze studia z popularyzacji nauki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera