
System monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA) pozwala sprawdzić, po jakich kierunkach studiów zarabia się najwięcej oraz jak długo trwa poszukiwanie pracy. Resort nauki we współpracy z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji – PIB udostępnił 10. edycję ELA.
W najnowszej edycji uwzględniono dodatkowo dane dotyczące migracji absolwentów między województwami oraz ich aktywności zawodowej w zależności od województwa ukończenia studiów i obecnego miejsca zamieszkania.
"System ELA pozwala sprawdzić m.in., które kierunki studiów zapewnią w przyszłości najwyższe zarobki, jak długo absolwenci szukają pracy po ukończeniu uczelni, a także – co stanowi nowość – jakie są ich dalsze losy w podziale na województwa, w których studiowali, oraz te, w których obecnie mieszkają i pracują" – mówi cytowana w poniedziałkowym komunikacie podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Maria Mrówczyńska.
Nowe dane w systemie przedstawiono na przykładzie absolwentów i absolwentek studiów II stopnia i jednolitych studiów magisterskich z rocznika 2023. "Analiza dotyczy ich mobilności regionalnej oraz aktywności ekonomicznej w pierwszym roku po studiach. W ELA dostępne są również analogiczne dane dla roczników od 2019 roku, obejmujące wszystkie poziomy studiów" - czytamy.
Według zgromadzonych danych najczęściej swoje województwo zamieszkania zmieniali absolwenci z województwa warmińsko-mazurskiego. "Był to udział niemal trzy razy większy niż w przypadku absolwentów z województwa podkarpackiego (43,9 proc. wobec 15,3 proc.). Drugim województwem o absolwentach najbardziej skłonnych do migracji do innego regionu Polski było województwo dolnośląskie (36,2 proc.)" – zwraca uwagę ekspert OPI-PIB dr hab. Mikołaj Jasiński, cytowany w informacji prasowej.
Dane ukazują różnicę w nominalnych zarobkach między absolwentami, którzy po studiach wyjechali z województwa, w którym się kształcili, a tymi, którzy w nim pozostali.
"Największy dodatni bilans nominalnych wynagrodzeń związany z wyjazdami na podstawie danych systemu ELA widać wśród osób, które studiowały w województwie śląskim (+1454,18 zł) i warmińsko-mazurskim (+1273,64 zł). Największy ujemny – wśród absolwentów z województwa dolnośląskiego (-345,02 zł). Bilans najbliższy zeru wystąpił w dwóch województwach: zachodniopomorskim (0 zł) i podkarpackim (+15,70 zł)" – opisuje cytowana w komunikacie dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prof. SGH, ekspertka OPI-PIB.
Więcej informacji w komunikacie MNiSW oraz na stronie ELA. (PAP)
bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.