Uczelnie i instytucje

Uczelnie skupione w Łódzkim Partnerstwie Akademickim podpisały umowę o współpracy

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Rektorzy sześciu publicznych łódzkich uczelni skupionych w Łódzkim Partnerstwie Akademickim podpisali w poniedziałek porozumienie określające zasady współpracy. Dotyczy ono m.in. organizacji wspólnych wydarzeń, realizacji projektów i wymiany praktyk.

W tym roku pięć publicznych łódzkich uczelni - Uniwersytet, Politechnika, Akademia Muzyczna, Akademia Sztuk Pięknych i Uniwersytet Medyczny - obchodzi 80-lecie swojego istnienia. Z tej okazji w poniedziałek podczas uroczystego posiedzenia na Uniwersytecie Łódzkim rektorzy uczelni podpisali porozumienie określające ramowe zasady współpracy w ramach już istniejącego Łódzkiego Partnerstwa Akademickiego (należy do niego również Szkoła Filmowa w Łodzi, założona w 1948 r.).

"Jubileusz to dla nas ogromne święto, podsumowanie dokonań, ale też refleksja nad przyszłością. Chcemy dalej być liderem, jeśli chodzi o kształcenie w Polsce, ale nie odpuszczamy nauki; uznajemy, że te dwa filary powinny iść w parze. W ramach Łódzkiego Partnerstwa Akademickiego (ŁPA) podpiszemy ważne porozumienie, które będzie kolejnym krokiem do przodu" - podkreślił rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. Rafał Matera.

Jak wyjaśnił, każda z uczelni uczestniczących w ŁPA planuje wspólne działania, nie zapominając o własnej tożsamości. Tworzenie wspólnych kierunków kształcenia to już rzeczywistość, ale w planach jest m.in. międzyuczelniany festiwal, który ma się odbyć w przyszłym roku. Rektorzy myślą o możliwościach tworzenia konsorcjów i pozyskiwaniu funduszy z KPO, wymianie doświadczeń i najlepszych praktyk w zakresie dydaktyki i sztuki czy prowadzeniu wspólnej polityki promocyjnej i rankingowej.

"Ta współpraca już układa się znakomicie, dlatego że my się lubimy i szanujemy, co czujemy na każdym kroku i przy każdym spotkaniu. Nigdy nie byłem tak optymistycznie nastawiony, chyba po raz pierwszy w historii łódzkich uczelni, atmosfera współpracy pomiędzy najważniejszymi uczelniami jest po prostu wspaniała" - zaznaczył rektor łódzkiej ASP prof. Przemysław Wachowski.

O poczuciu wspólnoty i siły drzemiącej w porozumieniu uczelni, które szczególnie można było poczuć w ich roku jubileuszowym, mówiła też rektor Akademii Muzycznej prof. Elżbieta Aleksandrowicz.

"Pani rektor wspomniała, że nie ma w tej chwili +czystych+ zajęć, które by nie przenikały poszczególnych zainteresowań naszych uczelni. Dlatego właśnie upatrujemy we współpracy większych możliwości, nie chcemy konkurować między sobą, ale konkurować z resztą świata akademickiego, współpracując w ramach porozumienia" - dodał rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik.

Z kolei prorektor ds. klinicznych Uniwersytetu Medycznego Adam Antczak przypomniał, że kolebką jego uczelni jest właśnie Uniwersytet Łódzki, bo początkowo medycy w Łodzi kształceni byli w ramach wydziału UŁ.

"Będziemy mieli to szczęście, że uroczystości rocznicowe odbędą się dwa razy - teraz celebrujemy początek Wydziału Lekarskiego na UŁ, a za cztery lata uczcimy formalny początek Akademii Medycznej, która później przekształciła się w Uniwersytet Medyczny. Dzisiejsze podpisanie porozumienia między uczelniami to tak naprawdę kontynuacja tego, co od początku robiliśmy; zawsze byliśmy wspólnotą. I myślę, że te najbliższe lata, które nas czekają, to będą lata dobrej współpracy i dobrego rozwoju nas wszystkich, ale także tworzenia i rozwijania właściwych postaw ludzkich, które są przecież podstawą akademickości i wspólnotowości" - podkreślił prof. Antczak.(PAP)

agm/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rząd przyjął projekt przepisów zakładających wpisywanie do systemu POL-on tylko inwestycji powyżej 100 tys. zł

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Politechnika Śląska uruchomiła Centrum Technologii i Nauk Obliczeniowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera