
Potrzebny jest narodowy program finasowania badań stosowanych – mówił w czwartek w Lublinie wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Marek Gzik. Program ten uzupełniałby lukę w finasowaniu badań na średnim etapie zawansowania technologicznego.
„To jest bardzo istotne z punktu widzenia przekonania firm, przedsiębiorstw, żeby chcieli inwestować w projekty, które będą także ich rozwijać a pod względem innowacyjnym” – powiedział Gzik na konferencji prasowej w Lublinie.
Chodzi o finansowanie badań nad nowymi technologiami, które zanim będą wdrożone muszą przejść wiele testów. Poziomy zawansowania tych badań określa 9-stopniowa skala poziomu gotowości technologicznej TRL. Poziom pierwszy jest najniższy, a dziewiąty – najwyższy.
Jak tłumaczył wiceminister, badania na poziomie podstawowym (stopnie 1-3 na skali poziomu gotowości technologicznej) mogą być finansowane przez Narodowe Centrum Nauki (NCN). Natomiast badania bardzo zawansowane (od 6 stopnia wzwyż w skali TCR), które już wprowadzają daną technologię na ścieżkę komercjalizacji, mogą być finansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).
Brakuje mechanizmów finasowania badań z poziomów średniego zaawansowania technologicznego - od 4 do 6 w skali TCR. Według Gzika, aby tę lukę wypełnić, potrzebny jest narodowy program badań stosowanych, który jego zdaniem "mógłby pójść" w kierunku utworzenia trzeciej agencji rządowej - Narodowy Centrum Badań Stosowanych (NCBS).
"To pozwoliłoby pomysły w naszych uczelniach, instytucjach naukowych, instytutach badawczych zamieniać na prototypy, z którymi instytucje naukowe mogłyby wyjść do świata biznesu, przekonać ich do tego, aby później ten pomysł doprowadzić do komercjalizacji w oparciu o środki, którymi dysponuje już Narodowe Centrum Badań i Rozwoju" - powiedział Gzik.
Jego zdaniem ta nowa instytucja musiałaby mieć budżet co najmniej na poziomie 2 mld zł, aby mówić o jej „sensownym funkcjonowaniu”. Jak zaznaczył, stworzenie takiego nowego programu badan stosowanych wymaga decyzji politycznej. Dodał, że już zgłosił ten pomysł ministrowi finansów.
Wiceminister Gzik oraz dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Jerzy Małachowski spotkali się w czwartek w Lublinie z posłami oraz przedstawicielami środowiska akademickiego w ramach cyklu spotkań zainicjowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod hasłem „Porozmawiajmy o polskiej nauce”. Tematem rozmów i dyskusji jest m.in. proces oceny i ewaluacji jednostek naukowych oraz nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Spotkanie w Lublinie było 10. z tego cyklu. (PAP)
Nauka w Polsce
ren/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.