Powstaje mapa alergii u dzieci w Polsce – Allerscan

dr hab. Wojciech Feleszko z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Fot. materiały prasowe
dr hab. Wojciech Feleszko z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Fot. materiały prasowe

Narzędzie o nazwie Allerscan, które pozwoli oszacować liczbę dzieci cierpiących na alergie w Polsce, jak i potencjalnie nimi zagrożonych - opracowują naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Ma ono również pomóc rodzicom we wstępnej ocenie, czy ich dziecko ma wyższe ryzyko alergii.

„Allerscan (...) pozwoli nam wreszcie zobaczyć pełny obraz alergii u dzieci w Polsce – nie tylko liczby i procenty, ale i realne obciążenie rodzin zmagających się z tym problemem. Jeśli wiemy, gdzie i dlaczego alergie rozwijają się częściej, możemy skuteczniej działać, zapobiegać i lepiej leczyć. Jest to ogromna szansa na zmianę, dlatego gorąco zapraszam do współpracy wszystkich lekarzy i pacjentów, którzy chcą dołożyć swoją cegiełkę do tej ważnej inicjatywy!” – skomentował zaangażowany w projekt pediatra i pulmonolog dziecięcy dr hab. Wojciech Feleszko z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, cytowany w informacji prasowej przesłanej PAP.

Nowe narzędzie do badań epidemiologii alergii u dzieci jest opracowywane przez specjalistów z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego we współpracy z instytutem badawczym ARC Rynek i Opinia oraz firmą Polpharma SA.

Jak przypominają badacze, globalne dane pokazują niepokojącą tendencję do wzrostową jeśli chodzi o częstość występowania alergii w wielu krajach w różnych grupach wiekowych, zwłaszcza u dzieci. Tymczasem wcześnie postawione rozpoznanie oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia może zapobiegać groźnym powikłaniom alergii, np. rozwojowi astmy oraz stanom zagrażającym życiu, podkreślają.

Allerscan wykorzystuje AI oraz Big Data. Celem projektu jest opracowanie kwestionariusza badawczego, który umożliwi prowadzenie badań epidemiologicznych. Dzięki temu możliwe będzie precyzyjne oszacowanie liczby dzieci w Polsce, u których występuję lub mogą występować alergie, a nie zostały one jeszcze zdiagnozowane przez lekarzy pediatrów.

Poza tym kwestionariusz badawczy umożliwi rodzicom samodzielne dokonywanie oceny ryzyka alergii u dzieci. Przyspieszy to zjawianie się małych pacjentów u lekarzy celem wykonania pełnej diagnostyki potwierdzającej lub wykluczającej podejrzenie alergii. Zastosowane w kwestionariuszu materiały audio i wizualne, takie jak np. zdjęcia zmian skórnych, ułatwią rodzicom udzielenie odpowiedzi na temat objawów u swoich dzieci.

W pierwszym etapie realizacji projektu w 2025 r. prowadzone jest badanie walidacyjne kwestionariusza badawczego. Rodzice dzieci wypełniają go, a lekarz w trakcie wizyty przeprowadza pełną diagnostykę obejmującą testy skórne, badania krwi i badanie spirometryczne. Po zakończeniu diagnostyki lekarz potwierdza lub wyklucza występowanie alergii u dziecka wypełniając odrębny kwestionariusz przeznaczony dla medyków.

Modele uczenia maszynowego pozwolą określić na ile prawdopodobieństwo występowania alergii określone na podstawie kwestionariusza koreluje się z diagnozą medyczną.

W 2026 r. z wykorzystaniem zwalidowanego narzędzia badawczego Allerscan zostanie przeprowadzone duże ogólnopolskie badanie epidemiologiczne wśród rodziców dzieci. Ma ono pokazać, jaka jest skala występowania różnych rodzajów alergii u dzieci w Polsce, ile dzieci wymaga pełnej diagnostyki i wdrożenia leczenia. Analiza wyników badania epidemiologicznego w powiązaniu z danymi BigData, dotyczącymi poziomu zanieczyszczeń powietrza czy indeksu terenów zielonych, pozwoli na ocenę wpływu czynników środowiskowych na ryzyko występowania chorób alergicznych na danym terenie.

Ze strony Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w projekt zaangażowani są – oprócz dr. Feleszko – także epidemiolodzy prof. Bolesław Samoliński oraz dr hab. Filip Raciborski. (PAP)

Nauka w Polsce

jjj/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Polacy sprawdzili, czy niski poziom lipoproteiny zwiększa ryzyko cukrzycy

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: jest nadzieja dla chorych na jedną z najrzadszych chorób krwi

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera