
W maju Politechnika Gdańska rozpoczyna nabór na studia kształcące specjalistów dla sektora morskiej energetyki wiatrowej w ramach projektu DigiWind - poinformowała uczelnia. Studia są odpowiedzią na realne zapotrzebowanie przemysłu - zaznaczyła.
Polska rozpoczęła rozwój morskiej energetyki wiatrowej i zamierza stać się jednym z kluczowych graczy w branży na Bałtyku. Wraz z postępującym rozwojem sektora morskiej energetyki wiatrowej będzie rosło zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu inżynierii offshore, logistyki i zarządzania.
Politechnika Gdańska przekazała, że we współpracy z siedmioma uczelniami z Europy (m.in. z Danii, Niderlandów i Norwegii), otwiera kierunek studiów oparty o technologie cyfrowe oraz możliwość uczestniczenia w zajęciach prowadzonych przez wykładowców z uczelni europejskich w zakresie cyfryzacji, inżynierii wiatrowej i systemów energetycznych. Jak poinformowała uczelnia, rekrutacja studentów i słuchaczy w ramach projektu Digiwind planowana jest w maju 2025 r. Politechnika Gdańska podkreśliła, że program kształcenia DigiWind łączy teorię z praktyką.
"Dynamiczny rozwój inwestycji w sektorze offshore wymaga nowoczesnego podejścia do kształcenia kadr, które będą w stanie sprostać wyzwaniom technologicznym i operacyjnym sektora. Prowadzimy rozmowy z przemysłem, aby jak najlepiej zrozumieć jego potrzeby oraz wymagania dotyczące umiejętności cyfrowych kadr" - przekazał prof. Politechniki Gdańskiej, dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej i kierownik Projektu DigiWind dr hab. inż. Michał Wójcik. "Nasze studia DigiWind stworzono więc w oparciu o realne zapotrzebowanie przemysłu, dzięki czemu osoby, które chcą zdobyć nowoczesne, praktyczne umiejętności, będą mogły stać się częścią tej energetycznej rewolucji. Aby zapewnić naszym absolwentom przewagę na rynku pracy, koncentrujemy się na kompetencjach cyfrowych, inżynieryjnych i zarządczych" - poinformował Wójcik.
DigiWind to projekt współfinansowany przez UE w ramach programu "Cyfrowa Europa" (DEP). Jego cel to wspieranie cyfrowej i ekologicznej transformacji Europy. Poprzez interdyscyplinarne specjalistyczne programy edukacyjne (SEP), DigiWind ma pomóc kształcić specjalistów w dziedzinie energii odnawialnej.
Jednym z kluczowych przedsięwzięć offshore w Polsce jest budowa bazy operacyjno-serwisowej w Łebie, której zadaniem będzie obsługa farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3, realizowanych przez Equinor i Polenergię. Inwestycja obejmuje nowoczesne centrum operacyjne, infrastrukturę logistyczną oraz magazyny części zamiennych, zapewniając sprawną obsługę turbin oraz miejsca pracy dla specjalistów.
W połowie lutego br. spółki projektowe należące do Polenergii i firmy Equinor Wind Power podpisały umowy na wykonanie narzutów kamiennych z holenderską firmą Van Oord Offshore Wind. W ramach umów wykonawca zobowiązany jest m.in. do zapewnienia transportu kamieni i wykonania narzutów kamiennych, które zabezpieczą fundamenty turbin wiatrowych i morskich stacji transformatorowych, a także kabli wewnętrznych i kabli eksportowych.
Według Orlenu morska farma wiatrowa Baltic Power - inwestycja, którą realizuje z kanadyjskim producentem energii Northland Power to najbardziej zaawansowany projekt offshore wind w Polsce - pierwszy osiągnął fazę budowy. Od 2023 r. trwa budowa infrastruktury lądowej farmy, a w styczniu 2025 r. wystartowały prace instalacyjne na morzu. Baltic Power ma być jedną z pierwszych na świecie farm z turbinami wiatrowymi o mocy 15 MW, a po zakończeniu budowy w 2026 r., będzie pierwszą operującą na Bałtyku polską morską farmą wiatrową. Baltic Power ma wytwarzać w ciągu roku ok. 4 000 GWh energii elektrycznej.
Program offshore ma też Grupa PGE. Zakłada on wybudowanie do 2030 r. Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, realizowanej w dwóch etapach – Baltica 2 i Baltica 3, o łącznej mocy zainstalowanej do 2,5 GW. Inwestycja ta realizowana jest wspólnie z firmą Orsted. Po roku 2030 ma rozpocząć pracę inny projekt PGE o nazwie Baltica 1 i mocy ok. 0,9 GW.
W grudniu 2024 r. wojewoda zachodniopomorski udzielił pozwolenia na budowę morskiej farmy wiatrowej z wewnętrzną siecią elektroenergetyczną i telekomunikacyjną oraz morskiej stacji elektroenergetycznej dla MFW F.E.W. Baltic II o mocy 350 MW. To projekt niemieckiej firmy RWE.
W Świnoujściu powstaje natomiast pierwszy w Polsce terminal instalacyjny offshore, kluczowy dla montażu turbin wiatrowych, będzie także zapleczem dla jednostek instalacyjnych i serwisowych.
28 marca br. podpisano z kolei umowę na budowę bazy operacyjno-serwisowej obsługującej morskie farmy wiatrowe. Infrastruktura zostanie wybudowana przy Nabrzeżu Zachodnim portu w Ustce. Jej koszt to ponad 111 mln zł.
Obecnie realizowanych jest w Polsce 19 projektów morskich farm wiatrowych.(PAP)
ab/ malk/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.