
Studenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie wzięli udział w konkursie malowania betonowych pisanek. Piętnastokilogramowe jajka zostały wcześniej wydrukowane drukarką 3D do betonu.
Każde z przygotowanych wcześniej betonowych jajek ma 30 cm wysokości i waży 15 kg. Na ich ozdobienie, dowolną techniką, studenci mieli pół godziny.

"Nie są zwykłe jajka, wydrukowaliśmy je na drukarce do betonu. Były drukowane warstwa po warstwie, dlatego nie mają gładkiej skorupy, tylko warstwy będącej skutkiem ruchu tej drukarki, która wytłacza materiał w sposób powtarzalny" – powiedział dr hab. inż. Paweł Sikora z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska ZUT w Szczecinie.

"Zbudowaliśmy cały zestaw drukujący, opracowaliśmy technologię i projekt mieszanki, zawierającej ten recyklat, ten gruz budowalny, no i wydrukowaliśmy jajka dla naszych studentów' – dodał Sikora.
W szranki stanęło jedenaście zespołów z dwóch wydziałów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie – Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska oraz Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki.

"Najpierw naklejaliśmy paskami kratkę, a później malowaliśmy je sprayem. Zaplanowaliśmy też ozdobienie jajka wyciętymi z kartonu wzorkami" – powiedział student Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska ZUT Mateusz Kozerski.

Betonowe pisanki staną w holu obu wydziałów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, trafią też do sponsorów konkursu.(PAP)
misz/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.