Arctic Weather Satellite ESA spisuje się doskonale

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Jak poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna, ważący zaledwie 125 kg, niedrogi satelita Arctic Weather Satellite dostarcza danych podobnej jakości, jak dużo większe i droższe instrumenty. Technologia ma być wykorzystana w przyszłej konstelacji EPS-Sterna.

Wystrzelony przed siedmioma miesiącami europejski satelita to nowy typ instrumentu. Jego zadanie to precyzyjne pomiary temperatury i wilgotności w różnych warunkach pogodowych. Obserwuje całą Ziemię, ale wykonywane przez niego pomiary są szczególnie cenne dla przewidywania pogody w rejonie Arktyki – stąd jego nazwa.

Nieduży satelita to prototyp – jego budowa zajęła tylko trzy lata i wiązała się z ułamkiem kosztów wysłania tradycyjnego satelity meteorologicznego. Jednak dostarczane przez niego informacje okazały się dorównywać jakością tym, które przesyłają tradycyjne, dużo większe i droższe instrumenty.

Nowa koncepcja ma być też zastosowana w budowie konstelacji satelitów ESA-EUMETSAT, EPS-Sterna.

„Nasz zespół dokładnie ocenił jakość danych pochodzących z satelity Arctic Weather Satellite i już udało się wykazać ich pozytywny wpływ na nasze prognozy w skali globalnej. Planujemy uwzględnić te dane w naszym globalnym systemie prognozowania jeszcze w tym roku. To bardzo obiecujące osiągnięcie w kontekście konstelacji EPS-Sterna, która jest postrzegana jako kluczowy element przyszłego systemu obserwacyjnego” – powiedział Philippe Chambon z Météo-France.

W Arctic Weather Satellite wprowadzono również znaczącą innowację. Jego radiometr mikrofalowy używa przełomowego kanału sondowania o częstotliwości 325 GHz, która nigdy wcześniej nie była wykorzystywana w operacyjnym prognozowaniu pogody.

"Udowodniliśmy, że mały satelita ważący zaledwie 125 kg może dorównywać wydajnością dużym misjom meteorologicznym. Ponieważ wciąż jesteśmy na stosunkowo wczesnym etapie, dane wymagają dalszej korekty i analizy, dlatego spodziewamy się, że w nadchodzących miesiącach Arctic Weather Satellite będzie świecić jeszcze bardziej" – podkreślił kierownik projektu Arctic Weather Satellite w ESA, Ville Kangas.

Marek Matacz (PAP)

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: szczepienie przeciwko półpaścowi zmniejsza ryzyko demencji

  • Fot. Adobe Stock

    ESA: Airbus wykona platformę lądującą dla łazika ExoMars

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera