
PLL LOT wyłoniły zwycięzców 3. edycji Konkursu na Najlepszą Pracę Dyplomową z dziedziny lotnictwa. Kapituła nagrodziła studentów, których prace wyróżniały się merytoryką i wyjątkowym spojrzeniem na branżę. Zdobywcy pierwszych miejsc otrzymali nagrody pieniężne i bilety lotnicze.
Celem inicjatywy jest rozpowszechnianie wiedzy o lotnictwie wśród studentów uczelni wyższych oraz zachęcanie młodych absolwentów do łączenia swojej pasji z naukowym podejściem. W tym roku wyłoniono zwycięzców w trzech kategoriach naukowych – prace nadsyłali studenci studiów licencjackich, magisterskich oraz inżynierskich.
"Tegoroczna edycja Konkursu na Najlepszą Pracę Dyplomową PLL LOT pokazała, że młodzi ludzie wkraczają na rynek pracy z niezwykle wysoce rozwiniętymi kompetencjami. Warto podkreślić, że prace konkursowe nie tylko odzwierciedlają aktualne trendy i potrzeby branży, ale również proponują innowacyjne rozwiązania, które mogą mieć znaczący wpływ na przyszłość lotnictwa. Jesteśmy pełni uznania dla kreatywności i profesjonalizmu, jakie studenci wykazali w swoich projektach" - powiedział prezes LOT-u Michał Fijoł w czwartek podczas gali, na której ogłoszono laureatów konkursu oraz ich promotorów.
Minister infrastruktury Dariusz Klimczak zwrócił natomiast uwagę, że "w dobie, gdy infrastruktura lotnicza odgrywa kluczową rolę w globalnym systemie transportowym, wykwalifikowana kadra staje się warunkiem powodzenia wielkich projektów". "Polska jako kraj dynamicznie rozwijający się stoi przed wieloma wyzwaniami, dlatego tak istotne jest inwestowanie w edukację oraz rozwój nowych pokoleń inżynierów i ekspertów, którzy będą w stanie sprostać tym wymaganiom" - powiedział.
Zdobywcy pierwszych miejsc w każdej kategorii otrzymali nagrody pieniężne oraz bilety lotnicze. Wyróżnieni zostali również ich promotorzy. Studenci, którzy zajęli drugie oraz trzecie miejsca otrzymali bilety lotnicze do wykorzystania w siatce połączeń PLL LOT.
Najlepszą pracą licencjacką została "Analiza kształtowania się cen biletów lotniczych w kontekście zmian sezonowych" autorstwa Michała Jamrożego (SGH), magisterską: "Idea ESG induktorem transformacji transportu lotniczego" Martyny Dyląg (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie). Nagrodę za pracę inżynierską otrzymał Miłosz Sobociński (Politechnika Warszawska) za "Implementation of Digital Twin in CAD software to serve as the database of history of defects detected by Non-Destructive Testing (NDT)".
Kapituła doceniła również prace: "Obliczanie wstępne komory spalania lotniczego silnika turbinowego zasilanego metanem z uwzględnieniem możliwości spalania wodoru", którą napisał Seweryn Pola (Politechnika Wrocławska, 3. miejsce w kategorii "Najlepsza praca inżynierska") oraz "Stan i perspektywy rozwoju transportu lotniczego w Unii Europejskiej, na przykładzie lotnictwa pasażerskiego" autorstwa Marty Błaszczyk z Uniwersytetu Łódzkiego (3. miejsce w kategorii "Najlepsza praca licencjacka").
W konkursie mogli wziąć udział absolwenci studiów I i II stopnia uczelni publicznych i niepublicznych z Polski, którzy ukończyli studia w roku akademickim 2022/2023 r. oraz w 2023/2024 r. i obronili pracę dyplomową w terminie od 30 września 2022 r. do 30 września 2024 r. Obszarem tematycznym prac dyplomowych to Współczesna linia lotnicza: wyzwania, perspektywy, rozwój z punktu widzenia operacyjnego, handlowego, finansowego oraz w zakresie ESG.
W składzie kapituły znaleźli się naukowcy z takich uczelni jak: Akademia Leona Koźmińskiego, Politechnika Białostocka, Politechnika Poznańska, Politechnika Rzeszowska, Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Handlowa, Uczelnia Łazarskiego, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Wrocławski, Wojskowa Akademia Techniczna oraz Wyższa Szkoła Bankowa. Jury wsparli również eksperci z Polskich Linii Lotniczych LOT.
Prace oceniane były pod kątem m.in. oryginalności oraz stopnia trudności podejmowanej tematyki, aktualności czy możliwości zastosowania wyników pracy w praktyce biznesowej.
Polskie Linie Lotnicze LOT są 11. najstarszą linią lotniczą na świecie; działają od 1929 r. W ofercie LOT-u są bezpośrednie rejsy dalekodystansowe do portów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Indiach, Japonii i Korei Południowej. Firma obsługuje też bezpośrednie rejsy do wielu europejskich stolic. W ubiegłym roku linia przewiozła 10,7 mln pasażerów.
Głównym akcjonariuszem PLL LOT jest Skarb Państwa, który ma 69,3 proc. udziałów; drugim akcjonariuszem (30,7 proc.) jest Polska Grupa Lotnicza, należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa. (PAP)
aop/ pad/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.