Uczelnie i instytucje

Uniwersytet Rzeszowski podpisał kolejną umowę o współpracy z UNHCR

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Wiecie, co to znaczy solidarność; dlatego liczę, że jako ludzie pełni energii, będziecie kontynuować wysiłki zmierzające do poprawy losu uchodźców - powiedział do studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego przedstawiciel Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Kevin J. Allen. Uczelnia we wtorek podpisała z UNHCR kolejną umowę o współpracy.

Współpraca Uniwersytetu Rzeszowskiego z Biurem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców rozpoczęła się w połowie 2024 roku. Wtedy uczelnia podpisała umowę z biurem terenowym UNHCR w Rzeszowie, które rozpoczęło działalność zaraz po wybuchu wojny w Ukrainie. We wtorek podpisy pod nowym dokumentem złożyli rektor UR prof. Adam Reich oraz przedstawiciel polskiego biura UNHCR Kevin J. Allen.

„Studenci są naszą nadzieją na przyszłość w kwestii respektowania praw człowieka i wpływania na współpracę rządów w dążeniu do pokoju. Możemy podzielić się naszymi doświadczeniami wynikającymi z pobytu w różnych miejscach na świecie, proponujemy wymianę informacji, a dzięki temu rzeszowscy studenci zyskają globalną perspektywę. My też chcemy się od nich uczyć i korzystać z polskich doświadczeń” – powiedział do dziennikarzy Kevin J. Allen.

W ramach trwającej już współpracy naukowcy z UR prowadzą badania dotyczące uchodźców, organizują konferencje i seminaria. Z kolei studenci mają okazję dowiedzieć się więcej o prawach człowieka i prawach uchodźców.

„Uniwersytet ma duże znaczenie społeczne. Nie tylko kształcimy młodych ludzi i przekazujemy im wiedzę, ale naszą rolą jest również uświadamianie społeczeństwa, jak trudna czasem jest sytuacja uchodźców i jak dużo mamy dla tych osób do zrobienia” – dodał rektor UR prof. Adam Reich.

W swoich badaniach naukowcy z UR skupiają się również na opracowaniu mechanizmów dotyczących polityki migracyjnej zarówno na szczeblu lokalnym, regionalnym, jak i krajowym. „Diagnozujemy sytuację uchodźców w Polsce, staramy się zorientować, jakie mają problemy. Zrobiliśmy to już na poziomie regionalnym, czyli w poszczególnych gminach województwa podkarpackiego. Ustaliliśmy, z jakimi problemami borykają się migranci z Ukrainy. To jest na przykład kwestia bezpieczeństwa konsumentów, bo - jak się okazuje - często są oni ofiarami nieuczciwych praktyk rynkowych” – powiedział dyrektor Instytutu Nauk o Polityce dr hab. Krzysztof Żarna, prof. UR.

O swoich ustaleniach rzeszowscy naukowcy mają rozmawiać podczas konferencji naukowej w Nowym Jorku, gdzie również mają się spotkać z przedstawicielem UNHCR.

Wyniki badań zostaną opublikowane w postaci raportu i mogą być wskazówką dla rządzących na poziomie krajowym i lokalnym. Projekt zakończy się za trzy lata.(PAP)

al/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 09.05.2025. Od lewej: marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezes stowarzyszenia Pro Silesia Małgorzata Staśko, członek stowarzyszenia Biznes Pro Silesia Dawid Pasek, rektor Akademii Muzycznej Katowice Jarosław Mamczarski, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Justyna Kucharczyk, rektor AWF Katowice Andrzej Małecki,  rektor Politechniki Śląskiej Marek Pawełczyk, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Celina Olszak, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Tomasz Szczepański, rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek podczas konferencji prasowej inaugurującej Forum Przyszłości Miasta Nauki w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Siedem uczelni podpisało porozumienie współpracy przy Programie Naukowym dla Śląska

  • Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Rozpoczyna się 21. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera