Uczelnie i instytucje

W Łodzi ma powstać Wojskowa Akademia Medyczna - projekt w wykazie prac rządu

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zamieszczono w poniedziałek informację o projekcie dotyczącym utworzenia Wojskowej Akademii Medycznej z siedzibą w Łodzi. Uczelnia ma docelowo kształcić żołnierzy m.in. do wykonywania zawodów: lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, farmaceutów i psychologów.

Organem odpowiedzialnym za przygotowanie projektu jest Ministerstwo Obrony Narodowej; planowany termin przyjęcia przez rząd to drugi kwartał br.

Zgodnie z informacją w wykazie, projekt ustawy zakładać będzie utworzenie Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Akademia będzie wyposażona w mienie Skarbu Państwa, które aktualnie jest w posiadaniu Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. Akademia będzie realizować kształcenie w oparciu o mienie i zasoby kadrowe własne oraz innych uczelni medycznych i podmiotów leczniczych, z którymi zawrze stosowne porozumienia.

Akademia rozpocznie działalność dydaktyczną po uzyskaniu zgody na utworzenie poszczególnych kierunków studiów. Projekt ustawy przewiduje możliwość prowadzenia przez Akademię studiów podyplomowych, kształcenia na potrzeby wojsk obcych, a także kształcenia na potrzeby resortu spraw wewnętrznych. W projektowanej ustawie zamieszczone będą również przepisy dotyczące wyłaniania pierwszych władz uczelni, a także nadawania pierwszego statutu.

W informacji w wykazie prac rządu wskazano, że obecnie kształcenie kadr medycznych na potrzeby Sił Zbrojnych odbywa się w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu (w której żołnierze pełnią służbę wojskową) oraz w kolegium wojskowo–lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (w którym żołnierze są studentami).

"Z dniem wejścia w życie ustawy żołnierze zostaną przeniesieni służbowo z Akademii Wojsk Lądowych do Wojskowej Akademii Medycznej, ale jednocześnie respektując ich prawo do kontunuowania rozpoczętych studiów gwarantuje się im możliwość kontynowania tych studiów w kolegium wojskowo–lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi do czasu ich ukończenia" - poinformowano. (PAP)

ktl/ sdd/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 09.05.2025. Od lewej: marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezes stowarzyszenia Pro Silesia Małgorzata Staśko, członek stowarzyszenia Biznes Pro Silesia Dawid Pasek, rektor Akademii Muzycznej Katowice Jarosław Mamczarski, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Justyna Kucharczyk, rektor AWF Katowice Andrzej Małecki,  rektor Politechniki Śląskiej Marek Pawełczyk, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Celina Olszak, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Tomasz Szczepański, rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek podczas konferencji prasowej inaugurującej Forum Przyszłości Miasta Nauki w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Siedem uczelni podpisało porozumienie współpracy przy Programie Naukowym dla Śląska

  • Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Rozpoczyna się 21. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera