Śląski Uniwersytet Medyczny stworzył symulator wad wzroku w technologii VR

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Zespół specjalistów ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego opracował symulator wad wzroku w technologii VR - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka placówki. Aplikacja, wykorzystująca gogle do wirtualnej rzeczywistości, pozwala użytkownikom doświadczyć różnych zaburzeń widzenia w interaktywny sposób.

Jak przekazała rzeczniczka uczelni Agata Pustułka, narzędzie edukacyjne - Interaktywny Symulator Wad Wzroku VR - jest pierwszą w Polsce aplikacją, która za pomocą gogli do wirtualnej rzeczywistości umożliwia realistyczne odwzorowanie takich wad wzroku, jak zaćma, widzenie tunelowe, krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm.

"Narzędzie umożliwia na realne i interaktywne z pełną immersją odczucie sposobu widzenia świata, przedmiotów jako osoba posiadająca poszczególne schorzenia. Możemy regulować poziom intensywności każdej wady, zatem prewencyjnie pacjent może się przekonać, jak będzie wyglądać postęp konkretnej jednostki chorobowej" – wyjaśnił w informacji prasowej Przemysław Jędrusik, kierownik Centrum Kształcenia Zdalnego i Analiz Efektów Edukacyjnych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Symulator pełni również funkcję uświadamiającą – może pomóc pacjentom, którzy obawiają się zabiegów okulistycznych, zrozumieć konsekwencje braku interwencji medycznej. Dzięki temu narzędzie nie tylko wspiera proces dydaktyczny, ale również może działać prewencyjnie, zachęcając do dbania o wzrok i podejmowania odpowiedniego leczenia.

Za opracowanie symulatora odpowiada interdyscyplinarny zespół, w skład którego weszli informatycy, graficy komputerowi oraz okuliści.

Julia Szymańska (PAP)

Nauka w Polsce

jms/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  Warszawa, 25.02.2025. Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz (L) podczas posiedzenia rządu w KPRM w Warszawie, 25 bm. Rada Ministrów zajmie się m.in. projektem rozporządzenia ws. utworzenia Instytutu Badawczego IDEAS. PAP/Leszek Szymański

    Zebrał się rząd, w porządku obrad m.in. powołanie instytutu badawczego zajmującego się rozwojem sztucznej inteligencji

  • , 24.02.2025. Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (L) i wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski (P) podczas konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Cyfryzacji w Warszawie, 24 bm. Temat spotkania: "Odkryj przyszłość usług publicznych z PLLuM". (sko) PAP/Tomasz Gzell

    MC: udostępniamy polską sztuczną inteligencję PLLuM dla administracji i obywateli

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera