Nadaktywne neurony objawem starzenia się nicienia

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Badania przeprowadzone na nicieniach sugerują, że to nie spadek aktywności neuronów, ale ich hiperaktywność powoduje zmiany zachowania związane ze starzeniem się – informuje pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS).

Badania dotyczące nicieni przeprowadzili naukowcy z Nagoya University (Japonia). Jak wykazali, spadek funkcji mózgu związany ze starzeniem się jest spowodowany nadmierną aktywacją niektórych neuronów w czasie, a nie spadkiem aktywności neuronalnej.

Odkrycie to sugeruje, że interwencje mające na celu zmniejszenie hiperaktywacji neuronalnej, takie jak zmiany w diecie, potencjalnie mogą łagodzić związany z wiekiem spadek funkcji poznawczych.

Prawidłowe funkcjonowanie mózgu ma miejsce, gdy duża liczba neuronów jest ze sobą połączona i działa w odpowiedni sposób. W tym sensie spadek funkcji mózgu wraz z wiekiem jest zazwyczaj przypisywany postępującemu z czasem spadkowi aktywności neuronów. Jednak u ludzi niektóre typy neuronów stają się wraz z wiekiem nadaktywne.

Grupa profesora nadzwyczajnego Kentaro Noma z Nagoya University przeprowadziła eksperymenty na nicieniach, aby określić związki przyczynowo-skutkowe między nadaktywnością neuronów a spadkiem funkcji mózgu wraz z wiekiem.

„W tym badaniu wykorzystaliśmy nicienia Caenorhabditis elegans, który ma tylko jeden milimetr długości i żyje zaledwie dwa tygodnie. Nicienie wykazują różnorodne zachowania dzięki swoim 302 neuronom” — powiedział Noma. „C. elegans dzieli wiele genów i mechanizmów z ludźmi. Dlatego pomyśleliśmy, że przyczyna spadku funkcji mózgu w czasie u C. elegans może dotyczyć ludzi” - zaznaczył.

W badaniu wykorzystano zdolność C. elegans do uczenia się poprzez skojarzenie - w zachowaniu zwanym termotaksją. C. elegans trzymany w środowisku z pożywieniem o temperaturze 23 stopni Celsjusza będzie się przemieszczał w kierunku 23 stopni, gdy zostanie umieszczony w środowisku o gradiencie temperatury od 17 do 23 stopni. Jednak zwierzęta nie będą tego robić, jeśli będą trzymane w środowisku, w którym nie ma pożywienia. Sugeruje to, że C. elegans uczy się kojarzyć obecność lub brak pożywienia z temperaturą swojego otoczenia.

„Nasze poprzednie badania wykazały, że funkcja mózgu odpowiadająca za uczenie asocjacyjne u C. elegans z czasem maleje. Sądziliśmy, że jest to spowodowane spadkiem aktywności neuronalnej wraz z wiekiem” — powiedziała Binta Maria Aleogho, pierwsza autorka badania. „Jednak w naszym najnowszym badaniu odkryliśmy, że aktywność neuronów czuciowych AFD i interneuronów AIY, które są uważane za niezbędne do uczenia asocjacyjnego, prawie nie zmieniła się wraz z wiekiem” - dodała.

Następnie naukowcy badali zachowanie C. elegans, gdy każdy z sześciu typów neuronów, które uważano za zaangażowane w uczenie asocjacyjne — neurony czuciowe AWC i ASI oraz interneurony AIZ, AIB, RIA i AIA — został usunięty z układu nerwowego nicieni. Co zaskakujące, po usunięciu AWC lub AIA z mózgów nicienie mogły przesunąć się do położenia 23 stopni.

Naukowcy zmierzyli również aktywność neuronów u starych nicieni. Odkryli, że AWC i AIA są spontanicznie i nadmiernie aktywowane wraz z wiekiem. „To odkrycie sugeruje, że nadmierna aktywacja tych dwóch typów neuronów wraz z wiekiem zakłóca normalną sieć neuronalną, uniemożliwiając im wykonywanie zachowań termotaktycznych” — powiedział Noma.

„Ponadto, udało nam się zahamować hiperaktywację neuronalną i zapobiec spadkowi zachowania u starych nicieni, zmieniając rodzaj bakterii jako źródła ich pożywienia. Tak więc my, ludzie, możemy zapobiec starzeniu się naszych mózgów, zmieniając naszą dietę” - skomentował.

Naukowiec zapowiedział, że badania C. elegans będą kontynuowane, aby ustalić, jak zmniejszyć hiperaktywację neuronów i poprawić funkcjonowanie mózgu. "Wierzymy, że pomoże nam to zrozumieć podstawy starzenia się funkcji mózgu” - powiedział.

Paweł Wernicki (PAP)

pmw/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wewnętrzne jądro Ziemi nie jest tak stałe, jak sądzono - może zmieniać kształt

  • Fot. Adobe Stock

    Leki przeciwdepresyjne mogą chronić przed infekcjami i posocznicą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera