![Katowice, 26.02.2024. Baza Kolei Śląskich. PAP/Michał Meissner](/sites/default/files/styles/strona_glowna_slider_750x420/public/202502/50848494_50848443.jpg.webp?itok=ywtJlaL9)
Koleje Śląskie i Politechnika Śląska podpisały we wtorek porozumienie o współpracy - przekazał rzecznik samorządowego przewoźnika Bartłomiej Wnuk. Obejmuje ono m.in. prace badawczo-rozwojowe, praktyki dla studentów czy możliwości rozwoju dla pracowników KŚ.
Porozumienie podpisali we wtorek w Gliwicach: prezes Kolei Śląskich Krzysztof Klimosz i rektor Politechniki Śląskiej prof. Marek Pawełczyk.
Jak zaznaczył prezes Klimosz, na rynku bardzo trudno obecnie znaleźć specjalistów w dziedzinie kolejnictwa, brakuje też maszynistów i inżynierów obsługujących składy.
"Dlatego każda współpraca z uczelniami wyższymi, która pozwoli przygotować wykwalifikowanych pracowników – nie tylko dla naszej spółki - jest działalnością korzystną dla wszystkich" - uznał prezes KŚ.
Koleje Śląskie sygnalizują, że chciałyby zatrudniać najlepszych absolwentów Politechniki Śląskiej, ale też oferować studentom praktyki dyplomowe i miesięczne staże studenckie.
Prof. Pawełczyk ocenił, że może temu sprzyjać odpowiednia wspólna oferta. "Dodatkowe formy zachęty, które moglibyśmy wykorzystać także w promowaniu naszych nowych aktywności dydaktycznych, pomogłyby zdobyć dla nas dobrych kandydatów, a spółce znakomitych pracowników" - stwierdził rektor PŚ.
Partnerzy uzgodnili m.in. powołanie wspólnego zespołu naukowców i kolejarzy, który ma się zająć szukaniem nowych rozwiązań technicznych, organizacyjnych i zarządczych.
Kolejowa spółka i uczelnia wspólnie mają prowadzić też prace naukowe i badawcze odpowiadające na potrzeby KŚ, a pracownicy regionalnego przewoźnika - zyskać możliwość rozwoju na specjalistycznych kursach, studiach podyplomowych i doktoranckich.
Współpraca ma przełożyć się ponadto na unowocześnienie programu dydaktycznego PŚ i wspólne organizowanie zajęć praktycznych oraz programów stypendialnych. Strony myślą np. o przygotowaniu wspólnego wniosku ws. przygotowania odpowiedniej do kształcenia maszynistów infrastruktury na uczelni.
"Chcielibyśmy także, by nasza współpraca dotyczyła również działalności badawczej. Mamy znakomitych naukowców, którzy w zakresie kolejnictwa współpracowali z różnymi firmami. Te kompetencje mogą wykorzystać także do wspierania Kolei Śląskich. Dla politechniki będzie to na pewno oznaczało poszerzenie oferty dydaktycznej" - wskazał rektor uczelni.
Koleje Śląskie kursują na kilkunastu połączeniach. Ich tabor liczy ponad 60 pociągów, w tym wynajęte. W latach 2025-26 liczba ta ma zwiększyć się o 29 zamówionych nowych pociągów (i prawdopodobnie kilka kolejnych w prawie opcji). W ub. roku spółka przewiozła, podobnie jak rok wcześniej, ok. 22 mln pasażerów (na wynik wpłynęły utrudnienia związane z przebudową katowickiego węzła kolejowego).
Politechnika Śląska ma 80 lat. Na studiach różnego stopnia w 13 wydziałach i na blisko 60 podstawowych kierunkach kształci się w niej blisko 16 tys. studentów. Kadra naukowa PŚ liczy ponad 1,6 tys. pracowników naukowych, wśród nich ponad 120 jest tytularnymi profesorami nauk technicznych.(PAP)
mtb/ drag/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.