MRiT: na przełomie maja i czerwca - misja z udziałem polskiego astronauty

30.12.2024. PAP/Tomasz Gzell
30.12.2024. PAP/Tomasz Gzell

Polska misja technologiczno-naukowa na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego, odbędzie się na przełomie maja i czerwca br. i potrwa 16 dni – poinformował w czwartek w Sejmie Jarosław Sulkowski z Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Jak powiedział wiceszef Ministerstwa Rozwoju i Technologii Michał Jaros, rozwój przemysłu kosmicznego i misja, w której weźmie udział Sławosz Uznański-Wiśniewski, to projekt strategiczny. "Otworzy drogę dla polskiej gospodarki i firm, które będą mogły w związku z tą misją się rozwijać” – mówił wiceminister podczas posiedzenia sejmowej podkomisji stałej do spraw polskiego przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP.

Z punktu widzenia MRiT najważniejszym elementem misji są eksperymenty technologiczne i naukowe, nad którymi Uznański-Wiśniewski będzie pracował na ISS. Nasz astronauta poprowadzi też w kosmosie pokazy, które zostaną nagrane, a potem wykorzystane w ramach programu edukacyjnego. Zajęcia będą dotyczyły m.in. kołyski Newtona w nieważkości (rząd kilku stykających się z sobą jednakowych stalowych kulek, które mogą wykonywać wahania tylko w jednej płaszczyźnie; przyrząd ilustruje zasadę zachowania pędu i energii) i działania prostych układów elektrycznych (np. klucza telegraficznego).

O przygotowaniach do realizacji polskiej misji technologiczno-naukowej, noszącej nazwę IGNIS, na Międzynarodową Stację Kosmiczną opowiadali też posłom przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej.

Jarosław Sulkowski, który jest jednocześnie szefem polskiej delegacji do Europejskiej Agencji Kosmicznej, zapowiedział, że misja IGNIS odbędzie się na przełomie maja i czerwca br. i potrwa 16 dni.

Podkreślił, że astronauta zabierze ze sobą na orbitę elementy „o szczególnej symbolice i znaczeniu dla Polski”. To m.in. polskie flagi, w tym naszywka ze skafandra Mirosława Hermaszewskiego, pamiątki po Marii Skłodowskiej-Curie, mapa z dzieła Mikołaja Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium” ("O obrotach sfer niebieskich"), bryłka soli z Wieliczki i kawałek polskiego bursztynu.

Na orbitę polecą też manuskrypt mazurka Fryderyka Chopina, trzy wiersze Wisławy Szymborskiej, krajka z regionalnego stroju ziemi łódzkiej z Muzeum Etnograficznego w Warszawie, polskie litery (ą, ć, ę, ł itd.) wydrukowane w 3 D oraz emblematy i plakat misji.

Prezes POLSA Grzegorz Wrochna przypomniał, że w Polsce działa ok. 500 firm i ośrodków badawczych związanych z przemysłem kosmicznym, a zatrudnionych jest w nich ponad 12 tys. osób. Polskie firmy uczestniczą w 11 z 24 misji ESA.

Prof. Wrochna opowiadał o poszczególnych eksperymentach, które Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi na ISS. Wśród 13 eksperymentów są m.in. badanie stabilności nanomateriałów w warunkach kosmicznych, testowanie detektorów promieniowania kosmicznego albo wykorzystanie mikroorganizmów do podtrzymania innych form życia w kosmosie.

Obecny na posiedzeniu podkomisji Sławosz Uznański-Wiśniewski, który wraz z trojgiem innych astronautów poleci na orbitę w ramach misji Axiom-4, powiedział, że Polska misja jest ogromną szansą rozwoju technologicznego i zaistnienia na rynku kosmicznym. "To rynek, który niesamowicie szybko się rozwija. Estymacja jest taka, że w najbliższej dekadzie wartość rynku kosmicznego podwoi się i będzie mniej więcej tak duża jak dwukrotność polskiego PKB” - dodał.

Jak zaznaczył, jego grafik na orbicie będzie bardzo napięty. „Jestem osobą, która ma najwięcej eksperymentów przewidzianych podczas misji Ax-4. Ale będę spał osiem godzin na dobę” – zapewnił astronauta. Podkreślił, że uczestnicy misji będą ze sobą współpracować, by przeprowadzić wszystkie narodowe eksperymenty.

Uznański-Wiśniewski opowiadał, że każdy z astronautów, który leci na misję długoterminową na ISS ma swoją kajutę, ale dla uczestników Ax-4 takich nie przygotowano.

„Mam to szczęście, że w naszym europejskim laboratorium na stacji kosmicznej, które nazywa się Columbus, część szafy elektronicznej została przerobiona na tymczasową kajutę, w której będę mógł przypiąć się ze śpiworem” – opisywał.

Dodał, że Tibor Kapu (węgierski astronauta) będzie spał przypięty „do jakiejś szafy elektronicznej”, a dowódczyni Peggy Whitson (Amerykanka) na czas odpoczynku ma do dyspozycji śluzę powietrzną, której astronauci używają, wychodząc w przestrzeń kosmiczną. Pilotowi Shubhanshu Shukli (Indie) za sypialnię będzie służyć kapsuła Dragon – ta, którą załoga Ax-4 przyleci na ISS.(PAP)

abu/ bar/ amac/

Nauka w Polsce

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  05.02.2025. Premier Donald Tusk (C), minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk (P) oraz członkowie misji AX-4: Peggy Whitson (2L), Sławosz Uznański-Wiśniewski (2P) i Tibor Kapu (P) podczas spotkania w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, 5 bm. Spotkanie jest organizowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT), Polską Agencję Kosmiczną (POLSA) oraz Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). (jm) PAP/Piotr Nowak

    Premier: kosmos staje się przestrzenią, w której będą obecne także polskie ambicje

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: luty to wyjątkowy miesiąc na obserwację planet

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera