Zarówno studenci, jak i pracownicy naukowi oraz administracyjni Uniwersytetu Łódzkiego z różnego rodzaju problemami i nieprawidłowościami na uczelni mogą zgłaszać się do Rzecznika Praw Akademickich. Jego rolą ma być nieformalne rozwiązywanie konfliktów i stanie na straży praw wszystkich członków wspólnoty akademickiej.
Zupełnie nowa funkcja rzecznika w strukturach łódzkiej uczelni została powołana pod koniec ub.r. przez rektora UŁ prof. Rafała Materę. Od początku stycznia pełni ją zastępca dyrektora Instytutu Filozofii na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UŁ dr Krzysztof Kędziora.
"To dla mnie wielkie wyzwanie, bo pierwsza tego typu funkcja na naszej uczelni wiąże się z wypracowaniem modus operandi jej działania. Moją najważniejszą rolą będzie zagwarantowanie praw wszystkich członków naszej wspólnoty akademickiej – osób studiujących na każdym poziomie, pracowników naukowych, a także administracyjnych. Jestem osobą, do której można się zwrócić w sytuacji, gdy w naszym mniemaniu dzieje się coś niewłaściwego, nieodpowiedniego czy naruszającego nasze prawa lub godność" – powiedział dr Kędziora.
Zgodnie z zarządzeniem rektora UŁ, Rzecznik Praw Akademickich kierując się poszanowaniem praw i wartości akademickich oraz empatią i troską o poszanowanie godności przedstawicielek i przedstawicieli wspólnoty akademickiej UŁ, ma stać na straży prawidłowości rozwiązań i praktyk obowiązujących i stosowanych w UŁ.
Do jego zadań należy m.in. przyjmowanie od członkiń i członków wspólnoty akademickiej UŁ zgłoszeń dotyczących zachowań, praktyk lub rozwiązań, które uważają za nieprawidłowe oraz reagowanie na te zgłoszenia. Ma na bieżąco monitorować i kwestionować rozwiązania lub praktyki w UŁ, które uzna za nieprawidłowe oraz proponować środki służące ich poprawie. Ma również prowadzić mediacje dotyczące konfliktów we wspólnocie akademickiej UŁ.
W zarządzeniu rektora wskazano, że RPA ma kierować się zasadami bezstronności i poufności. Nie może przyjmować od nikogo instrukcji dotyczących wykonywania swej funkcji, nie może też się o nie zwracać.
"W swojej pracy zamierzam przede wszystkim kierować się czterema wartościami: bezstronnością, niezależnością, poufnością oraz nieformalnym sposobem rozwiązywania konfliktów. Nie będę bowiem od formalnego rozwiązywania problemów, bo od tego są inne instytucje działające od dawna w Uniwersytecie Łódzkim. Jestem raczej osobą, do której można się zwrócić, zanim będzie się chciało nadać sprawie oficjalny, formalny bieg" - tłumaczył dr Kędziora, który w swojej pracy naukowej zajmuje się zajmuje się etyką i filozofią polityczną.
Dodał, że jego zadaniem jest polubowne rozwiązywanie konfliktów i ich zażegnywanie, zanim konieczne okaże się wszczęcie formalnej procedury, wspieranie wszystkich osób w dochodzeniu swych praw, a także ochrona tych, którzy sygnalizują nieprawidłowości.
Rzecznik wskazał, że sprawy, z którymi mogą zgłaszać się do niego członkowie wspólnoty akademickiej mogą być różne i ich zakres jest bardzo szeroki.
"Począwszy od tych wydawać by się mogło trywialnych, czyli poczucia, że zostało się ocenionym w niesprawiedliwy sposób, po poważne kwestie, jak mobbing, dyskryminacja, molestowanie seksualne. Chodzi też o identyfikowanie nieprawidłowości w funkcjonowaniu UŁ, bo nie zawsze jesteśmy świadomi, czy zachowanie, z którym spotykamy się na uniwersytecie jest jeszcze właściwe, czy już nie" – wyjaśnił.
Zaznaczył, że chce stawiać na bezpośredni, osobisty kontakt podczas dyżurów, ale swoje problemy można zgłaszać do niego również mailowo lub telefoniczne.
Dr Kędziora podkreślił, że od początku swojej kariery naukowej zajmuje się zagadnieniami sprawiedliwości, jednostkowych uprawnień i wolności. Dla niego więc – jak przyznał - pełnienie funkcji Rzecznika Praw Akademickich UŁ będzie okazją do przyjrzenia się, jak kategorie wypracowywane przez filozofię znajdują swoje urzeczywistnienie w praktyce oraz okazją do zdobycia doświadczenia, pozwalającego na pogłębienie refleksji.
Każdego roku do końca marca RPA będzie przedstawiał Senatowi UŁ pisemne sprawozdanie ze swojej całorocznej działalności. Ma ono zawierać liczbę zgłoszeń przyjętych przez rzecznika z rodzajami naruszeń czy zagrożeń, liczbę interwencji podjętych z własnej inicjatywy, informacje o stwierdzonych w UŁ nieprawidłowościach, ocenę stanu przestrzegania prawa przez wspólnotę akademicką UŁ ze wskazaniem obszarów, w których prawa i wolności akademickie są zagrożone, a także rekomendacje działań, które powinny być podjęte przez określone organy i jednostki UŁ. (PAP)
bap/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.