1 lutego w Centrum Nauki Experyment w Gdyni rozpocznie się wystawa CLEVERFOOD for everyone - promująca uczciwe, zdrowe i zrównoważone podejście do żywności. Różnorodne, interaktywne stanowiska będą prezentowały liczne związane z żywnością wyzwania dzisiejszego świata.
Wystawa jest efektem pracy międzynarodowego zespołu ekspertów z Europejskiej Sieci Nauki i Muzeów (Ecsite), pod kierownictwem renomowanego Centro Ciência Viva z Lizbony.
Gdyńskie Centrum będzie prezentować wystawę jako jedyne w kraju.
Kluczowym przesłaniem wystawy jest promocja uczciwego, zdrowego i zrównoważonego podejścia do żywności – opartego w większym stopniu na przyjaznej planecie diecie – zwracają uwagę organizatorzy.
„Tak jak jedzenie, nim trafi na nasze stoły, często musi przemierzyć tysiące kilometrów drogą morską i lądową, tak też ekspozycja CLEVERFOOD przyjmuje formę podróży odbiorcy przez zawiłe ścieżki globalnej sieci żywnościowej. Eksplorując ją, odkrywamy przeszkody, które musimy pokonać, aby zapewnić lepszą przyszłość zasobów na co dzień przez nas spożywanych” – podkreślają.
Wystawa prezentuje zagadnienia związane z żywnością w sposób kompleksowy.
Interaktywne stanowiska mają zachęcać do refleksji nad wyzwaniami, które przed każdym stawia współczesność: nadmierną eksploatacją zasobów, zmianą klimatu i niezdrowymi nawykami żywieniowymi społeczeństwa.
Ekspozycja zwraca uwagę na procesy związane z uprawą, produkcją, przetwarzaniem żywności - wszelkimi praktycznymi aspektami związanymi z jedzeniem.
Podkreśla, jak ważna jest rola organizacji działających na rzecz bardziej sprawiedliwej dystrybucji żywności i odpowiedzialnej produkcji prowadzonej w duchu zrównoważonego rozwoju.
Celem wystawy jest również pokazanie, jak fundamentalną rolę jedzenie pełni w życiu psychicznym, w tym emocjonalnym człowieka – jest elementem celebrowania dobrych momentów, pomaga budować relacje oraz jest ważną częścią kultury i tradycji.
1 lutego w CN Experyment odbędzie się wydarzenie otwierające wystawę CLEVERFOOD for everyone, zatytułowane Śniadanie Mistrzów – więcej szczegółów wkrótce.
Serwis Nauka w Polsce objął wystawę patronatem medialnym.(PAP)
mat/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.