Uczelnie i instytucje

Czarzasty: nazwisko nowego ministra nauki zostanie ogłoszone we wtorek

20.03.2024. Siedziba Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka
20.03.2024. Siedziba Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

Konferencja prasowa, na której zostanie ogłoszone nazwisko nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego odbędzie się we wtorek, 14 stycznia - przekazał w poniedziałek PAP wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty (Lewica).

Wcześniej w poniedziałek jeden z liderów Lewicy, wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, pytany w Polsat News o obsadzenie stanowiska ministra nauki i szkolnictwa wyższego po Dariuszu Wieczorku, który pod koniec ub.r. podał się do dymisji, odparł: "Za kilka godzin, o godz. 14 ta wiedza zostanie publicznie ogłoszona". Jednak tak się nie stało.

Czarzasty pytany w poniedziałek wieczorem, kiedy zostanie ogłoszone nazwisko nowego ministra nauki, powiedział PAP: "We wtorek odbędzie się konferencja prasowa w tej sprawie. Poinformuje o niej pion medialny".

Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy powiedział w ubiegły czwartek PAP, że zapadła już decyzja w sprawie kandydata na następcę Wieczorka i zapowiedział wówczas, że spotka się w tej sprawie z szefem rządu.

Powołanie nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego jest konieczne po tym, jak 19 grudnia 2024 r. Dariusz Wieczorek złożył rezygnację z tej funkcji. Premier Donald Tusk przekazał wówczas, że "z satysfakcją" przyjął tę decyzję.

W grudniu ub.r. portal WP.pl pisał o kilku sprawach dotyczących Wieczorka - m.in. o tym, że nie wpisał on w oświadczeniu majątkowym dwuhektarowej działki oraz wartego kilkadziesiąt tysięcy złotych miejsca garażowego. Przywołano przy tym jego tłumaczenie, że miejsce garażowe wpisał w poprzednim oświadczeniu i myślał, że w najnowszym już nie musi. W reakcji na tekst Wieczorek opublikował na portalu X oświadczenie, w którym przeprosił za "nieumyślne błędy".

Ten sam serwis pisał również, że szefowa związku zawodowego na Uniwersytecie Szczecińskim informowała Wieczorka o nieprawidłowościach, do których, w jej ocenie, dochodzi na uczelni, chciała pozostać anonimowa, ale minister osobiście przekazał jej pisma rektorowi uczelni. Wieczorek zorganizował wówczas konferencję, na której przekonywał, że kobiety nie można uznać za sygnalistkę, a zakres jej skarg to kwestia bieżącego funkcjonowania uczelni. Przepraszając kobietę - "jeśli w jakikolwiek sposób poczuła się urażona" - mówił, że nie poda się z tego powodu do dymisji.

Także w grudniu dziennikarze WP.pl informowali, że po objęciu resortu nauki przez Wieczorka zmieniono regulamin Uniwersytetu Szczecińskiego i obsadzono na dyrektorskim stanowisku żonę ministra. Zgodnie z poprzednim brzmieniem przepisów nie mogła ona zostać dyrektorem jednostki, bo nie posiadała stopnia doktora. Dziennikarze wskazywali, że żona rektora uczelni objęła stanowisko w Komisji Ewaluacji Nauki. Wieczorek odnosząc się do sprawy powiedział wówczas PAP, że jego żona pracowała w Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności US od 2021 r., a wcześniej ponad 25 lat pracowała w TVP Szczecin. Stwierdził też, że "nie ma tutaj żadnej afery, więc te jakieś sugestie, insynuacje, świadczą tylko o tym", że on porządkuje polską naukę i chyba się to komuś nie podoba. (PAP)

kl/ par/ js/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  06.05.2024. Prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Marek Konarzewski. PAP/Rafał Guz

    Prezes PAN: cieszę się, że zmiany personalne w ministerstwie nauki się dokonały; mam nadzieję na dialog

  • , 14.01.2025. Wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty (2L), wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (P), poseł Lewicy Marcin Kulasek (L) i zastępca szefa Kancelarii Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Karolina Zioło-Pużuk (P) podczas konferencji prasowej w sprawie ogłoszenia nowego kierownictwa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, 14 bm. w Sejmie w Warszawie. Poseł Kulasek został zarekomendowany przez Lewicę na stanowisko nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego, a na jego zastępczynię Karolinę Zioło-Pużuk. (sko) PAP/Albert Zawada

    Marcin Kulasek rekomendowany na stanowisko ministra nauki i szkolnictwa wyższego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera