SGH przyznała nagrody dla wybitnych dziennikarzy gospodarczych

Rektor SGH dr hab. Piotr Wachowiak (2P), nagrodzony, redaktor TVP Info Marcin Kowalski (P) oraz prowadzący rzecznik SGH Mariusz Sielski (L) i Karolina Cygonek (2L) podczas ceremonii wręczenia nagród dziennikarskich SGH za 2024 r (sko) PAP/Albert Zawada
Rektor SGH dr hab. Piotr Wachowiak (2P), nagrodzony, redaktor TVP Info Marcin Kowalski (P) oraz prowadzący rzecznik SGH Mariusz Sielski (L) i Karolina Cygonek (2L) podczas ceremonii wręczenia nagród dziennikarskich SGH za 2024 r (sko) PAP/Albert Zawada

Szkoła Główna Handlowa po raz drugi przyznała nagrody dla wybitnych dziennikarzy ekonomicznych. Podczas piątkowej gali uhonorowani zostali: redaktor naczelny grupy medialnej Gremi Media Bogusław Chrabota, redaktorka "Pulsu Biznesu" Justyna Smolińska oraz redaktor prowadzący TVP Info Marcin Kowalski.

Nagrody przyznano w ramach 9. Spotkania Klubu Prasowego SGH, który zainaugurował działalność w styczniu ub.r.

Podczas wręczania nagród, rektor SGH Piotr Wachowiak podkreślił, że popularyzacja wiedzy ekonomicznej w społeczeństwie polskim jest misją prowadzonej przez niego uczelni.

"Poziom tej wiedzy pozostawia wiele do życzenia, czemu nasza wspólnota na różne sposoby stara się zaradzić" - powiedział. Dodał, że dziennikarze gospodarczy są naturalnymi sojusznikami SGH w szerzeniu wiedzy o gospodarce. "Dlatego zależy nam na propagowaniu rzetelnego i kompetentnego dziennikarstwa ekonomicznego oraz na kształtowaniu nowego pokolenia ekonomistów-dziennikarzy" – wskazał rektor. Poinformował też, że w lutym 2025 r. rozpocznie działalność Otwarty Uniwersytet Ekonomiczny, którego idea wpisuje się systemowo w cały szereg działań edukacyjnych na rzecz społeczeństwa.

Nagrodę SGH dla najlepszego dziennikarza gospodarczego za całokształt dorobku otrzymał redaktor naczelny grupy medialnej Gremi Media Bogusław Chrabota. Chrabota to dziennikarz, publicysta i pisarz, a od 2 stycznia 2013 r. do 2 października 2024 r. był redaktorem naczelnym "Rzeczpospolitej". Laureat nagrody debiutował w prasie niezależnej w 1986 r. i do roku 1989 współpracował z różnymi tytułami prasy podziemnej i emigracyjnej. W latach 1990–1993 związany z TVP (m.in. jako wicedyrektor TAI). Natomiast od 1993 r. pracował w Telewizji Polsat, pełniąc m.in. funkcje dyrektora programowego, szefa anteny, dyrektora zarządzającego, szefa kanałów tematycznych, szefa informacji i publicystyki. Chrabota był też komentatorem Polskiego Radia Program 3, RDC, Tok FM i Radia PiN. W latach 2019–2021 był prezesem Izby Wydawców Prasy, a od jesieni 2020 r. wiceprezesem European Newspapers Publishers Association (ENPA).

Podczas gali przyznano też nagrodę dla najlepszego dziennikarza gospodarczego w 2024 roku za wybitne osiągnięcia w sferze popularyzacji nauk ekonomicznych. Otrzymała ją redaktor Justyna Smolińska z "Pulsu Biznesu". Z gazetą tą związana jest od 2017 r., gdzie poza pisaniem jako redaktorka zarządzająca odpowiada również za działalność studia TV podczas najważniejszych wydarzeń gospodarczych w Polsce. Wcześniej pracowała m.in. w redakcji "Wiadomości" TVP, a także tworzyła materiały wideo do serwisu informacyjnego InfoStrefa.com, prowadzonego wspólnie z Giełdą Papierów Wartościowych i Polską Agencją Prasową.

Wyróżnienie za najciekawszy projekt medialny 2024 roku otrzymał Marcin Kowalski, redaktor prowadzący w TVP Info. To twórca i prowadzący program "Portfel Kowalskiego", dziennikarz informacyjny i prezenter. Wcześniej pracował m.in. w TVN CNBC, Radiu PiN, Kolor i Radiu ZET. Jesienią u.br. otrzymał Nagrodę Dziennikarską w XIV Edycji Konkursu "Pracodawca Godny Zaufania".

Klub Prasowy SGH zainaugurował działalność w styczniu 2024 r. spotkaniem z redaktorem naczelnym tygodnika "Polityka" Jerzym Baczyńskim. W zamierzeniu organizatorów, Klub Prasowy SGH ma służyć integracji środowiska dziennikarzy gospodarczych i związaniu ich z SGH. Spotkania z dziennikarzami specjalizującymi się w zagadnieniach ekonomicznych mają być zarazem zachętą dla studentów SGH, których interesuje szeroko pojęta działalność dziennikarska i publicystyczna. Od stycznia ub.r. skupieni wokół Klubu Prasowego SGH studenci uczestniczyli w kilku kongresach gospodarczych w kraju, w których SGH była partnerem merytorycznym. Adepci dziennikarstwa przeprowadzali wywiady w studiu, realizowali materiały wideo i prasowe, a także uczestniczyli w debatach oksfordzkich. Z inicjatywy władz uczelni w ramach Klubu Prasowego SGH nagrody przyznawane są za całościowy dorobek dziennikarski, najwybitniejsze osiągnięcia oraz najciekawszy projekt medialny w minionym roku.

Po piątkowej gali nagród odbył się Noworoczny Koncert SGH, podczas którego wystąpiła Sinfonia Varsovia Brass.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Polska Agencja Prasowa. (PAP)

ewes/ mick/ drag/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 09.05.2022. Widok na Centrum Nauki Kopernik od strony Wisły. PAP/Rafał Guz

    Nagroda Przewroty czeka na kreatywnych nauczycieli i edukatorów

  • 09.01.2025. Za stołem prezydialnym, od lewej: dyrektor Centrum Nauki Kopernik w Warszawie Robert Firmhofe, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, prezes Fundacji Batorego Edwin Bendyk oraz prezes zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej Maciej Żylicz podczas spotkania poświęconego koniecznym zmianom warunkującym rozwój nauki w Polsce, 9 bm. w siedzibie Fundacji Batorego w Warszawie. Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu dyskusji zainicjowanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP), Polską Akademię Umiejętności (PAU) i Fundację Batorego. PAP/Albert Zawada

    Wyróżnienie FNP im. prof. Grabskiego dla R. Firmhofera i prof. M. Fikus

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera