NAWA sfinansuje kolejnych 16 wspólnych projektów badawczych prowadzonych przez zespoły naukowe z Polski i Włoch dotyczących rolnictwa i żywności, zrównoważonego środowiska, nauk o życiu i zdrowiu, nanonauki i zaawansowanych materiałów i astrofizyki.
Fundusze przeznaczone na mobilność naukowców z Włoch i Polski w latach 2025 – 2026 pochodzą z programu Canaletto 2024. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej rozstrzyga ten konkurs razem z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej Włoch – MAECI raz na trzy lata.
W obszarze nauk o życiu i zdrowiu granty otrzymały zespoły z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN, Instytutu Farmakologii PAN, Instytutu Chemii Fizycznej PAN, Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN oraz Uniwersytetu Wrocławskiego.
W zakresie nanonauk i zaawansowanych materiałów granty przyznano badaczom z Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Politechniki Warszawskiej. Grant na badania zrównoważonego środowiska zdobyła grupa z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN.
W obszarze rolnictwa i żywności wsparcie otrzymali badacze z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W dziedzinie astrofizyki granty uzyskali naukowcy z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN oraz z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego.
Lista uczelni i instytutów, w których pracują laureaci konkursu, znajduje się na stronie NAWA: https://nawa.gov.pl/images/Bilateralne-Naukowcy/canaletto/Finalna-lista-wnioskow-Canaletto-2024_www.pdf
Jak poinformowała agencja, do etapu oceny merytorycznej zakwalifikowały się 64 projekty. Ostateczną decyzję o finansowaniu podjęli eksperci z Polski i Włoch. Konkurs rozstrzygnięto 19 grudnia ub.r. Wcześniej wsparcie uzyskało już 30 zespołów badawczych.
Nauka w Polsce
kol/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.