Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Przeniesienie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych do Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP) i zmianę sposobu wyboru jego dyrektora zakłada podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o CMKP.

Po zmianach kształceniem podyplomowym zawodów medycznych będzie się zajmować jeden podmiot.

Nowela likwiduje Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych i włącza zadania tej instytucji do CMKP. Nowe przepisy zakładają też m.in., że ujednolicenie procesu przeprowadzenia państwowego egzaminu specjalizacyjnego dla pielęgniarek i położnych. Wypracowane zostaną jednolite kryteria egzaminowania dla wszystkich zawodów medycznych.

Nowelizacja zmienia też sposób wybierania dyrektora CMKP. Ma on być powoływany przez ministra zdrowia w drodze konkursu na czteroletnią kadencję, a nie – jak dotąd – przez składające się z nauczycieli akademickich kolegium elektorów.

Na etapie prac rządowych nad przepisami sprzeciw wobec zapisów zmieniających sposób wyboru szefa Centrum zgłosiła sama uczelnia, uznając to za zagrożenie dla jej autonomii.

Podobne stanowisko przedstawiło także kilka organizacji, m.in. Stowarzyszenie Rezydentów OZZL. Konfederacja Lewiatan i Pracodawcy dla Zdrowia w liście do ministry zdrowia Izabeli Leszczyny zaapelowali o zaprzestanie prac nad tymi zapisami. Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland oceniło, że proponowane zmiany oznaczają podporządkowanie CMKP resortowi zdrowia, a to "doprowadzi do upolitycznienia organizacji (...), co może mieć negatywne skutki związane z poziomem kształcenia podyplomowego".

Nowe rozwiązania - co do zasady - mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

Prezydent nowelizację podpisał we wtorek. (PAP)

kno/ joz/ jpn/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Projekt rozporządzenia MNiSW: wzrosną wynagrodzenia ekspertów

  • Warszawa, 02.03.2017. Konferencja "Współczesne tendencje rozwojowe teorii i filozofii prawa". PAP/Leszek Szymański

    NSA: premier nie musi udzielać informacji, ile osób ze spółek SP uzyskało dyplom MBA w Collegium Humanum

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera