W czerwcu 2025 r. w Poznaniu odbędą się Europejskie Targi Nauki

16.12.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (P), rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska (C) oraz prezes zarządu Grupy MTP Tomasz Kobierski (L) po podpisaniu listu intencyjnego w sprawie organizacji Europejskich Targów Nauki, 16 bm. w Poznaniu. Europejskie Targi Nauki odbędą się w dniach 3-6 czerwca 2025 na MTP podczas największych targów przemysłowych ITM Industry Europe. Będzie to zgromadzenie przedstawicieli świata nauki, przemysłu oraz instytucji badawczych w jednym miejscu.  PAP/Jakub Kaczmarczyk
16.12.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (P), rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska (C) oraz prezes zarządu Grupy MTP Tomasz Kobierski (L) po podpisaniu listu intencyjnego w sprawie organizacji Europejskich Targów Nauki, 16 bm. w Poznaniu. Europejskie Targi Nauki odbędą się w dniach 3-6 czerwca 2025 na MTP podczas największych targów przemysłowych ITM Industry Europe. Będzie to zgromadzenie przedstawicieli świata nauki, przemysłu oraz instytucji badawczych w jednym miejscu. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Stworzenie platformy łączącej naukę, innowacje i biznes – taki ma być cel Europejskich Targów Nauki zaplanowanych na czerwiec przyszłego roku w Poznaniu. W poniedziałek podpisany został list intencyjny w tej sprawie.

Europejskie Targi Nauki są organizowane z inicjatywy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego we współpracy z Uniwersytetem im. A. Mickiewicza w Poznaniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

List intencyjny w sprawie organizacji wydarzenia podpisał w poniedziałek minister nauki Dariusz Wieczorek z rektorką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. Bogumiłą Kaniewską i prezesem zarządu Grupy MTP Tomaszem Kobierskim. Impreza odbędzie się podczas targów przemysłowych ITM Industry Europe w dniach 3–6 czerwca 2025 roku.

Celem organizacji Europejskich Targów Nauki ma być stworzenie platformy łączącej naukę, innowacje i biznes. Wydarzenie ma służyć prezentacji osiągnięć polskich uczelni, instytutów badawczych oraz startupów technologicznych. Ma to być też okazja do promowania współpracy między sektorem przemysłowym i naukowym.

Wśród wystawców, którzy pojawią się na Europejskich Targach Nauki, będą m.in. uczelnie wyższe, instytuty badawcze, startupy, instytucje rządowe oraz organizacje pozarządowe.

„Polska nauka musi komercjalizować te często wspaniałe pomysły polskich naukowców, badaczy. Musimy bliżej współpracować z przemysłem po to, aby te efekty pracy polskich instytutów badawczych, naukowych, uczelni, mogły być wykorzystywane w praktyce” – powiedział w poniedziałek w Poznaniu minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek.

Rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska podkreśliła, że uczelnia ma duże doświadczenie w organizacji kongresów. „Organizowaliśmy, także na terenie targów, już kilka kongresów naukowych i wszystkie zakończyły się ogromnym sukcesem. MTP i UAM to dwie marki naszego miasta i im bliższa jest współpraca między nami, tym większy pożytek dla wszystkich” – powiedziała.

Rektor zaznaczyła, że w roku polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, gdy decydować się będą losy inicjatywy uniwersytetów europejskich, bardzo ważny jest rozwój współpracy międzynarodowej, zarówno między uczelniami, jak i między uczelniami a biznesem.

Tomasz Kobierski podkreślił, że teren MTP po raz kolejny będzie miejscem, gdzie nauka spotka się z biznesem. „Przy tej okazji będziemy edukować następne pokolenia polskiego biznesu i polskiej nauki, dawać możliwość wymiany kontaktów, wymiany wiedzy o prowadzonych projektach” – powiedział prezes zarządu Grupy MTP.

W założeniu organizatorów Europejskich Targów Nauki wydarzenie ma inspirować młodych naukowców i przedsiębiorców do innowacyjnych działań oraz nawiązywania kontaktów międzynarodowych. Targi objąć mają szeroki zakres tematyczny, w tym nowoczesne technologie, zrównoważony rozwój, energię odnawialną oraz badania w dziedzinie medycyny.(PAP)

rpo/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera